dziecko na przewijaku

Przewijaj komfortowo, czyli jak wybrać najlepszy przewijak

Przewijak nie stanowi obowiązkowego elementu wyprawki, jednak jest dużym ułatwieniem dla rodziców, gdy w domu znajduje się niemowlak. Pozwala w komfortowych warunkach i wygodnej pozycji wykonywać wiele czynności przy małym dziecku, które odbywają się wielokrotnie w ciągu dnia. Zobacz jakie modele dostępne są na rynku i jak wybrać idealny przewijak dopasowany do twoich potrzeb!

Czym jest przewijak i jakie rodzaje dostępne są na rynku?

Przewijak, jak sama nazwa wskazuje, służy do przewijania dziecka. Jest to przydatny przedmiot, który ułatwia nie tylko zmianę pieluszki, ale też wykonywanie wszelkiego rodzaju zabiegów pielęgnacyjnych, przebieranie maleństwa czy zajęcie się dzieckiem tuż po kąpieli. Przewijak jest przydatny już od pierwszego dnia noworodka w domu i zapewnia dziecku większe bezpieczeństwo, dlatego wielu rodziców nie wyobraża sobie jego braku. Przewijaki mogą występować w formie osobnych mebli lub niewielkiej nakładki, którą stosować można między innymi na łóżku czy łóżeczku dziecka. Wszystkie wyżej wymienione rozwiązania posiadają swoje wady i zalety, więc wszystko zależy od twoich preferencji i powierzchni, jaką dysponujesz.

Przewijak na łóżeczko – dla kogo jest to dobre rozwiązanie?

Przewijak na łóżeczko to niewielkich wymiarów usztywniany element pokryty ceratką oraz wypełniony gąbką. Posiada specjalne zabezpieczenia po bokach, dzięki którym dziecko pozostaje w jednym miejscu i nie ma ryzyka, że zsunie się z łóżka lub komody w trakcie przewijania. Najczęściej posiada on specjalne wypustki, dlatego można go stabilnie umiejscowić na łóżeczku. Przed zakupem sprawdź dokładnie wymiary łóżeczka tak, aby mieć pewność, że podczas przewijania maluch będzie bezpieczny.

  Czym się kierować przy wyborze ginekologa prowadzącego ciążę?

Jakie zalety posiada przewijak na łóżeczko? Przede wszystkim nie zajmuje on dużo miejsca, więc spokojnie można go używać na niewielkich powierzchniach. Co więcej, jest naprawdę tani – ceny zaczynają się od kilkudziesięciu złotych. Jeśli chodzi o wady, jest on stosunkowo niewielki, przez co posłuży jedynie przez kilka pierwszych miesięcy.

Komoda z przewijakiem, czyli rozwiązanie w przypadku dużych powierzchni

Jeśli dysponujesz dużą powierzchnią i chcesz mieć wszystko co niezbędne do higieny i pielęgnacji niemowlęcia w jednym miejscu, świetnym rozwiązaniem jest komoda z przewijakiem. Wyposażona jest ona w liczne półki i szufladki, dlatego bez problemu zorganizujesz wszystkie pampersy i niezbędne akcesoria. Obecnie dostępne są również przewijaki, które służą do zamontowania na komodzie. Jeśli więc posiadasz w pokoju dziecka komodę, możesz spokojnie wykorzystać tę powierzchnię. Dużą zaletą tego rozwiązania jest odpowiednia wysokość. Dzięki temu nie musisz się schylać podczas przewijania, jak na przykład w przypadku zmiany pieluszki na łóżku.

Na co zwracać uwagę podczas wyboru przewijaka?

Podczas wyboru przewijaka warto zwrócić uwagę na kilka elementów. Przede wszystkim przewijak dla niemowląt musi być bezpieczny. Upewnij się więc, że jest stabilnie umiejscowiony i nie ma ryzyka zrzucenia go. Zwróć również uwagę, czy łatwo jest utrzymać dany przewijak w czystości. Jego powierzchnia powinna być pokryta materiałem, który łatwo umyć i zdezynfekować, takim jak cerata, dzięki czemu z łatwością wyczyścisz go przy użyciu wilgotnej szmatki. Warto również zadbać o własny komfort, więc jeśli tylko dysponujesz przestrzenią, zakup przewijak o odpowiedniej wysokości, tak abyś nie musiała się schylać podczas zmiany pieluszki. 

Przewijak nie stanowi obowiązkowego elementu wyprawki, jednak warto go posiadać. Dzięki niemu zmiana pieluszki jest znacznie wygodniejsza. Zawsze zwracaj uwagę, by przewijak był bezpieczny dla dziecka i by był wykonany z materiałów, które łatwo wyczyścić. Wybierz rodzaj, który najbardziej ci odpowiada i dokonaj zakupu już dziś!