kobieta przed komputerem

Praca przy komputerze nie musi być szkodliwa dla wzroku! Jak właściwie zadbać o oczy?

Długotrwała praca przed ekranem może być bardzo męcząca. Jednakże wielu z nas nie wyobraża sobie wykonywania codziennych obowiązków bez komputera. Jak należy właściwie zadbać o oczy, gdy przed monitorem każdego dnia spędzamy co najmniej 8 godzin? Poznaj nasze praktyczne porady i dowiedz się, jak zadbać o wzrok!

Dlaczego nasz wzrok męczy się przy pracy przed komputerem?

Długa praca przed ekranem komputera jest dla nas szkodliwa z kilku względów. Po pierwsze patrzenie w ekran powoduje napinanie mięśni gałki ocznej. W sytuacji wielogodzinnej pracy przed komputerem mięśnie te pozostają cały czas napięte, co przyczynia się do zmęczenia oczu czy bólów głowy.

Ponadto, długotrwała praca przed ekranem istotnie zmniejsza częstość mrugania. W konsekwencji powieki nie rozprowadzają dostatecznie filmu łzowego, którego zadaniem jest nawilżanie gałki ocznej. Im rzadziej mrugamy, tym rogówka i spojówka szybciej ulegają przesuszeniu i odczuwamy zmęczenie.

Zadbaj o właściwą pozycję

Pierwszym krokiem dbania o komfortowe widzenie będzie upewnienie się, że do pracy przed komputerem przyjmujesz ergonomiczną pozycję. Zgodnie z zaleceniami ekran powinien znajdować się na poziomie oczu lub delikatnie (20 – 25 stopni) poniżej oczu. Warto zwrócić także uwagę na odległość od monitora. Mianowicie, powinniśmy siedzieć min. 40 cm, a maksymalnie 75 cm od ekranu.

Co więcej, jeśli Twoje biuro ma duże okna i w ciągu dnia podczas pracy razi Cię słońce, zadbaj o odpowiednie rolety, zasłony lub chociaż właściwą folię na ekran. W odwrotnej sytuacji, jeśli miejsce, w którym pracujesz jest ciemne, pamiętaj o włączeniu dodatkowego oświetlenia.

Rób regularne przerwy

Warto pamiętać, że wydajnej pracy sprzyja nie tylko duża koncentracja na zadaniu, ale także umiejętność robienia przerw. Nawet najlepiej wytrenowani sportowcy potrzebują czasu na regenerację mięśni, a mózg szachisty potrzebuje czasu na odpoczynek. Tak i nasze oczy wymagają przerw.

  Okres w ciąży - czy to jest możliwe?

Jak wskazują specjaliści z American Optometric Association, cenne będzie stosowanie zasady 20/20/20. W praktyce oznacza ona, że po około 20 minutach pracy (patrzenia w ekran), należy zrobić sobie 20 sekundową przerwę i popatrzeć na większą odległość, optymalnie na 20 stóp, czyli ok. 6 m. Taki model pracy pozwala na rozluźnienie mięśni, zmianę akomodacji oka, a także daje szansę na lepsze nawilżenie rogówki.

Ćwiczenia na oczy

Z regularnym rozluźnieniem wzroku związany jest kolejny punkt. Mianowicie, długie patrzenie na bliskie odległości to już nasza codzienność. Tak pracujemy i tak się relaksujemy. Nierzadko w pracy siedzimy cały dzień przed komputerem, a po pracy duży ekran zmieniamy na mały np. smartfona.

W związku z tym pamiętaj, aby regularnie wykonywać ćwiczenia na oczy i zmieniać obiekt obserwacji. Co najmniej 1-2 razy na godzinę należy z bliskiej odległości przenieść spojrzenie w dal. Obserwuj w tym czasie obiekty znajdujące się za oknem, najlepiej po drugiej stronie ulicy. Postaraj się dostrzec szczegóły. W tym czasie Twoje oczy rozluźniają się i odrobinę regenerują.

Wybierz dobre okulary!

Jeśli na co dzień nosisz okulary korekcyjne, nie rezygnuj z nich! Już obalono mit, że warto robić przerwy od korekcji. Takie postępowanie nie jest zalecane. Co więcej, praca przed komputerem bez odpowiednich okularów i z wadą może nasilać jej postęp! Pamiętaj zatem, aby przestrzegać zaleceń specjalisty.

Jeśli na co dzień pracujesz właśnie przed ekranem komputera, swojego optyka możesz poprosić o szkła z powłokami antyrefleksyjnymi. Takie okulary bardzo dobrze sprawdzają się podczas pracy przed monitorem, ponieważ niwelują one odblaski świetlne. Jeśli poszukujesz dobrego optyka, doświadczonego specjalistę znajdziesz tutaj:  https://mamwzrokok.pl/ok-szukam-optyka/.

Niewątpliwie praca przed komputerem to większe obciążenie dla naszych oczu. Jednak bez niej wiele rzeczy nie byłoby możliwych lub działyby się one zdecydowanie wolniej. Warto zatem odpowiedzialnie podejść do pracy przed ekranem i wdrożyć nawyki, które pozwolą nam zadbać o oczy. Właściwa, ergonomiczna pozycja przed komputerem, regularne przerwy, dobrze dobrane okulary i ćwiczenia to recepta na zdrowsze oczy i sprawny wzrok podczas pracy przy komputerze.