Spis treści
Zabieg powiększenia piersi jest jednym z najpopularniejszych zabiegów w XXI wieku. Wiele kobiet decyduje się na zabieg powiększenia piersi za pomocą implantu. Przyczyn może być wiele. Jedne chcą powiększyć swoje piersi dla podniesienia własnej wartości siebie, gdyż uważają, że ich piersi są za małe bądź nie podoba się im ich kształt, a inne decydują się na taki zabieg ze względów estetycznych na przykład po ciąży i karmieniu piersią.
Kiedy już zapadnie decyzja o zabiegu, zostanie wybrany odpowiedni i kompetentny lekarz do wykonania takiej operacji przychodzi pytanie – jaki wybrać implant? Anatomiczny czy okrągły? Jest to bardzo ważna decyzja, ponieważ te dwa implanty bardzo się od siebie różnią m.in. kształtem.
Rodzaje implantów piersi
Dostosowanie kształtu oraz wielkości implantu głównie zależy od preferencji pacjentki co do ostatecznego wyglądu piersi po operacji, ale także od wyjściowego rozmiaru piersi, ilości tkanki tłuszczowej, sylwetki oraz rodzaju nacięcia. Wracając do pytania jaki wybrać implant zapraszamy do przeczytania informacji poniżej.
1. Implant okrągły, czyli jak sama nazwa wskazuje implant ten jest okrągły niczym piłeczki. Dzięki takim implantom można uzyskać bardzo ładny efekt idealnie okrągłych piersi, jednakże nie będzie to imitowało wyglądu naturalnych piersi. Implant daje efekt pięknie podniesionego i okrągłego biustu.
W zależności od tego jakie oczekiwania ma pacjentka co do wysokości, implant okrągły posiada kilka wysokości projekcji:
- standardową,
- średnią,
- wysoką
- oraz ultrawysoką.
Zabieg powiększenia piersi z wykorzystaniem okrągłego implantu niesie za sobą mniejszą szansę na powikłania. Implanty okrągłe lepiej wyglądają w pozycji leżącej oraz są bardziej miękkie w dotyku niż implanty anatomiczne.
2. Implant anatomiczny – decydując się na ten implant możemy liczyć na efekt kształtnego oraz naturalnego biustu. Implant anatomiczny w odróżnieniu od implantu okrągłego ma kształt łezki (jest bardziej powiększony w dolnej części, niż w górnej), który jest bardziej zbliżony do kształtu naturalnych piersi co jest jego główną zaletą.
Poza zaletami implant anatomiczny ma też kilka wad, które są bardzo istotne dla zdrowia i wyglądu pacjentki. Pierwszą taką wadą, a jednocześnie najczęstszą jest ryzyko przekręcania się implantu przez to, że nie jest symetryczny. Przekręcenie się implantu powoduje zmianę wyglądu piersi oraz utratę proporcji – w takiej sytuacji konieczna jest natychmiastowa operacja.
W przypadku implantów okrągłych również istnieje możliwość przekręcenia się, jednakże nie będzie to widoczne, nie będzie zagrażało pacjentce oraz nie wymaga to ponownej ingerencji lekarza dzięki symetryczności implantu. Implant anatomiczny jest także nieco twardszy od okrągłego ze względu na większą gęstość żelu.
Dobór odpowiednich implantów to już nie problem
Wiele klinik posiada aktualnie programy, które umożliwiają niezdecydowanej pacjentce wizualizację danego implantu i jego wielkość. Dzięki temu można ujrzeć efekt jaki mniej więcej uzyskamy po operacji. Należy także pamiętać, że każda kobieta jest inna i efekt końcowy jest indywidualny, czyli po zastosowaniu takiego samego implantu jak u innej kobiety można uzyskać całkiem inny wygląd oraz wielkość piersi.
Wykwalifikowany oraz doświadczony chirurg plastyk dobierze indywidualnie implant pasujący do sylwetki i wymiarów pacjentki, dlatego także wybierając klinikę nie należy sugerować się niską ceną, a doświadczeniem lekarza. Jest to niezmiernie ważne, aby operacja przebiegła pomyślnie.
Jakie badania trzeba wykonać przed zabiegiem powiększania piersi?
Podczas wyboru implantu należy także pamiętać, że jest to bardzo duża ingerencja w organizm kobiety. Należy odpowiednio się do tego przygotować oraz wykonać szereg badań, które decydują o tym czy kwalifikujemy się do takiej operacji. Takimi badaniami m.in. są:
- morfologia krwi wraz z grupą krwi,
- RTG klatki piersiowej,
- EKG,
- parametry krzepnięcia krwi,
- mammografia
Wyżej wymienione badania to tylko podstawowe przykłady, o badaniach jakie powinna wykonać pacjentka przed zabiegiem decyduje lekarz po dokładnym wywiadzie na konsultacji, dlatego bardzo ważną kwestią jest szczera rozmowa z lekarzem oraz udzieleniu wszystkich informacji o jakie pacjentka zostanie zapytana.
Przed zabiegiem ważne jest także szczególne dbanie o swoje zdrowie, ponieważ nasilone przeziębienie lub grypa mogą skutkować zmianą terminu operacji. Na zabieg należy przyjść na czczo, a ostatni posiłek powinien zostać spożyty od 6 do 10 godzin przed planowanym zabiegiem. Warto także zapewnić sobie wygodne i luźne ubrania dla własnej wygody oraz po to, aby nie uciskać zoperowanej okolicy ciała.
Po zabiegu pacjentka otrzyma specjalny biustonosz uciskowy, który przez dłuższy czas należy nosić w dzień jak i również w nocy. Jak po każdym zabiegu oraz ingerencji w ludzkie ciało mogą wystąpić powikłania oraz skutki uboczne, o których powinien poinformować lekarz przed wykonaniem zabiegu.
Zalecenia po zabiegu powiększenia piersi
Po operacji należy zapewnić sobie około 2 tygodnie bez pracy, aby nie narażać się na nadmierną aktywność. Nie jest zalecane także przez ten czas prowadzenie samochodu, odkurzanie czy wykonywanie innych czynności, podczas których możemy narazić operowane okolice na ruch.
Dopiero po 4 tygodniach od operacji można stopniowo zacząć wykonywać lekkie aktywności fizyczne, natomiast wszystkie czynności można wykonywać dopiero po 8 tygodniach od operacji.
O końcowym efekcie można dopiero mówić po upływie od 6-9 miesięcy od operacji. O wszystkich obowiązkowych zaleceniach powinien poinformować lekarz w dniu wypisu z kliniki.
Dziennikarka, blogerka – pozytywnie zakręcona na punkcie mody i urody. Uwielbiam pisać i dzielić się wiedzą z innymi.