biegaczka

Pielęgnacja stóp biegacza – niezbędnik

Każdy biegacz wie, że o stopy trzeba dbać szczególnie troskliwie. Niezależnie od tego, czy jesteś amatorem, czy zawodowo biegasz w maratonach, twoje stopy są narażone na pęcherze, kontuzje i obrzęki. Dowiedz się, w jaki sposób zadbać o stopy po biegu, ale również przygotować je do sezonu.

1. Nawilżanie stóp

Większość biegaczy bierze prysznic po treningu, ale niestety zapomina o nawilżaniu stóp.

A najlepiej wsmarować krem o intensywnym działaniu nawilżającym w jeszcze wilgotne stopy. Nawilżanie stóp nie tylko złagodzi suchość, ale również zapobiegnie problemom takim jak pękanie pięt czy pęcherze.

2. Chłodzenie stóp

Jeśli po treningu twoje stopy są opuchnięte lub obolałe to warto zanurzyć je w zimnej wodzie albo zrobić okład z kostek lodu przez co najmniej 15 minut. Pomoże to odprężyć mięśnie i obkurczy naczynia krwionośne, a w efekcie zmniejszy ból i obrzęk.

3. Masaż stóp

Wykonany po biegu masaż stóp z pewnością złagodzi ból. Można do tego celu używać specjalnych masażerów lub piłki tenisowej. Dobre efekty daje również masaż stóp schłodzoną butelką z wodą.

4. Wymoczenie stóp lub regenerująca kąpiel

Nie tylko biegacze, ale wszyscy sportowcy poszukują najlepszych rozwiązań, które pomogą im zregenerować organizm po treningu. Takim znanym od wieków rozwiązaniem jest sól Epsom.

sól epsom

W połączeniu z ciepłą wodą świetnie łagodzi bóle mięśni, zmniejsza obrzęki, poprawia krążenie, łagodzi stres oraz zmiękcza skórę i poprawia nastrój. Znajdujące się w niej minerały wnikają w skórę, przynosząc ulgę bolącym mięśniom. Podczas takiej odprężającej ciepłej kąpieli z dodatkiem soli Epsom ciało wchłania magnez, rozluźniając duże grupy mięśni przyspiesza regeneracje.

  Jak bezboleśnie usunąć włosy z nosa?