krem na dloniach

Pielęgnacja dłoni zimą – jak to robić?

Każdego dnia skóra dłoni jest narażona na kontakt z niesprzyjającymi jej czynnikami – detergentami czy środkami czystości. Zimą, dodatkowo wpływają na nią niekorzystne warunki atmosferyczne, niskie temperatury, mróz, wiatr czy śnieg. To wszystko sprawia, że staje się przesuszona, zaczerwieniona, szorstka i nierzadko popękana. Z tego powodu tak istotne jest, aby dbać o pielęgnację dłoni, zwłaszcza zimą. Jak to zrobić? Podpowiadamy. 

Ochrona rąk

Obecnie na rynku znajdziemy różnego rodzaju kosmetyki do rąk, których zadaniem jest nawilżenie i natłuszczenie skóry dłoni. Jednak powinny być one stosowane jedynie jako uzupełnienie pielęgnacji tego obszaru ciała. Zimą bardzo istotna jest ochrona rąk, dlatego za każdym razem, kiedy mamy mieć kontakt z substancjami drażniącymi, na przykład ze środkami czystości, detergentami czy proszkiem do prania, należy włożyć rękawiczki ochronne. Dodatkowo każdorazowo po kontakcie z takimi substancjami, trzeba dokładnie umyć ręce. Zimą, wychodząc na zewnątrz, nie zapominajmy o rękawiczkach, które chronią nasze dłonie przed mrozem, niskimi temperaturami i wysuszeniem, a dodatkowo je ogrzeją. 

Kremy i maski do rąk

W pielęgnacji dłoni zimą bardzo przydatne są różnego rodzaju kremy i maski, które pozwalają nam zregenerować zaczerwieniony, szorstki, a nawet pękający naskórek. Takie preparaty znajdziemy zarówno w aptekach, jak i drogeriach. Podczas ich wyboru, warto jednak zwrócić szczególną uwagę na ich skład, aby znajdowały się w nich substancje o działaniu nawilżającym i okluzyjnym.  

Kremy czy maski do rąk, podobnie jak balsamy do ciała, powinny zawierać humektanty, substancje o działaniu okluzyjnym i łagodzące podrażnienia. Te pierwsze to związki, które zatrzymują wodę i wiążą ją w naskórku, dzięki czemu skóra jest nawilżona i elastyczna. Wśród nich wyróżnia się przede wszystkim kwas hialuronowy, mlekowy, mocznik czy glicerynę. 

  Z rudego na blond - czyli jak rozjaśnić włosy z dobrym efektem?

Z kolei związki o działaniu okluzyjnym, jak sama nazwa wskazuje, zapobiegają utracie wody z naskórka, a więc tworzą na nim warstwę uszczelniającą płaszcz hydrolipidowy. Wśród nich wymienia się na przykład masło shea, olej z awokado czy masło kakaowe. Substancje łagodzące z kolei łagodzą podrażnienia, przyspieszając regenerację naskórka. Zalicza się do nich między innymi pantenol czy alantoinę. 

Domowe sposoby na pielęgnacje dłoni zimą

Warto wypróbować domowych sposobów pielęgnacji dłoni zimą. Wśród nich wymienia się różnego rodzaju maski, wykonane między innymi z miodu, aloesu, parafiny, nasion lnu czy oliwy z oliwek. Żeby cenne substancje, które znajdują się w produktach, jak najlepiej zadziałały, warto po nałożeniu maski na dłonie włożyć na nie jeszcze bawełniane rękawiczki. Ciepło spowoduje, że cenne składniki lepiej się wchłoną.