kosmetyki do peelingu enzymatycznego

Peeling enzymatyczny – jak działa, jak stosować i dla kogo będzie najlepszy?

Odpowiednia pielęgnacja skóry twarzy to niezwykle ważny element codziennej rutyny. Zadbana skóra i rozświetlona cera sprawia, że wyglądamy młodziej, a nawet najbardziej delikatny makijaż prezentuje się na niej wyjątkowo. Oczyszczanie skóry, nawilżanie i złuszczanie martwego naskórka to nieodłączne elementy, które powinny towarzyszyć nam każdego dnia. Peelingi enzymatyczne to stosunkowo nowe kosmetyki na rynku kosmetycznym, których prawidłowe stosowanie i aplikacja może przysporzyć wiele problemów.

Czym jest peeling enzymatyczny?

Aktualnie, w drogeriach stacjonarnych i internetowych dostępnych jest wiele produktów, które mają wyrównać teksturę skóry, złuszczyć martwy naskórek i wygładzić cerę (zobacz np. peelingi do twarzy ze sklepu Cocolita). Peelingi zostały stworzone właśnie w tym celu, a klienci wybierać mogą spośród peelingów mechanicznych (drobnoziarnistych lub gruboziarnistych) oraz peelingów enzymatycznych. Peeling enzymatyczny znacząco różni się od tego, o działaniu mechanicznym. Złuszczanie martwego naskórka następuje nie za sprawą potarcia skóry, a dzięki składnikom aktywnym, które powierzchniowo wygładzają cerę. Peelingi enzymatyczne nazywane są również peelingami chemicznymi i co istotne, mogą być stosowane przez cały rok. Oprócz złuszczenia martwego naskórka, przy systematycznym stosowaniu – ujednolicają koloryt skóry, mogą również zwężać rozszerzone pory.

Działanie enzymów

Jak sama nazwa wskazuje – peelingi enzymatyczne bazują na właściwościach enzymów, które w kosmetologii wykorzystywane są coraz częściej. Enzymy pozyskiwane są zarówno z wyciągów roślinnych, jak i tkanek zwierzęcych. Najbardziej pożądane są takie enzymy jak: kolageneza, elastaza (kolagen i elastyna), a najczęściej spotykane są: papaina (pozyskiwana z papai) oraz bromelaina (z ananasa). Papaina słynie z doskonałego złuszczania martwego naskórka oraz działania rozjaśniającego, natomiast bromelainy dodatkowo wygładzają cerę.

  Jak dbać o dłonie? 9 najważniejszych zabiegów na dłonie

U kogo peelingi enzymatyczne sprawdzą się najlepiej?

Dużą zaletą stosowania peelingu enzymatycznego jest fakt, iż sprawdzi się on w przypadku każdego rodzaju skóry. Mogą być aplikowane nawet w momencie posiadania skóry problematycznej, wrażliwej i nadreaktywnej, a także przy cerze trądzikowej. Są doskonałym wyborem w przypadku posiadania cery naczynkowej i dojrzałej. W związku z tym, że nie wymagają mechanicznego pocierania skóry – nie przenoszą bakterii i nie powodują zaognienia zmian trądzikowych.

W jaki sposób stosować peeling enzymatyczny?

Peelingi enzymatyczne należy stosować w nieco inny sposób jak tradycyjne peelingi do twarzy. Pierwszym, istotnym krokiem jest dokładne oczyszczenie skóry twarzy i delikatne osuszenie jej. Następnie, należy nałożyć peeling w taki sposób, w jaki nakładamy klasyczną, kremową maseczkę. Grubszą warstwę produktu należy równomiernie rozprowadzić na policzkach, nosie, czole oraz brodzie. Po upływie 10-15 minutach konieczne jest zmyć kosmetyk letnią wodą lub zwilżonym płatkiem kosmetycznym. W celu wyrównania pH skóry – warto zaaplikować tonik, a następnie pozostałe kroki codziennej rutyny – serum lub krem. Peelingi enzymatyczne warto stosować 2-3 razy w tygodniu. Są doskonałym uzupełnieniem codziennej pielęgnacji.

Najlepsze na rynku peelingi enzymatyczne

Na rynku kosmetycznym dostępnych jest wiele peelingów enzymatycznych, ale wśród nich są bezapelacyjne bestsellery i produkty, po które klienci sięgają najczęściej. Jednym z nich jest peeling marki Tołpa – 3 Enzymy (stworzony na bazie papainy). Ciekawe propozycje posiada w swoim asortymencie marka Apis lub Bandi. Chętnie kupowany jest także produkt Eveline – Facemed Peeling Enzymatyczny Gommage 3w1 oraz Miya myBEAUTY Peeling Enzymatyczny 60ml.

Peelingi enzymatyczne to produkty, które są uniwersalne i bezpieczne nawet dla bardzo wymagającej i wrażliwej cery. Ich działanie wygładzające i złuszczające pokochają posiadaczki cery nadreaktywnej, trądzikowej i naczynkowej. Krok ten znacząco wpływa na wygląd skóry, która staje się nie tylko dogłębnie oczyszczona, ale lepiej przyswaja składniki aktywne zawarte w serach oraz kremach do twarzy.