Spis treści
Pajączki i żylaki to oba rodzaje niewydolności żylnej, która polega na tym, że zastawki w żyłach, które normalnie utrzymują przepływ krwi w kierunku serca, przestają działać prawidłowo. Powoduje to gromadzenie się krwi w nogach i może prowadzić do szeregu objawów, takich jak ból, obrzęk, skurcze, zmęczenie, niepokój i inne. Pajączki są zwykle małe, mają czerwony lub niebieski kolor i zwykle znajdują się bliżej powierzchni skóry. Żylaki są większe niż pajączki (zwykle 3 mm lub szersze), często są grudkowate lub wybrzuszone i zwykle znajdują się głębiej pod skórą. Kiedy zgłosić się z problemem do lekarza? Co może on zalecić?
Nie cierp w milczeniu z powodu żylaków – kiedy należy zgłosić się do flebologa?
Jeśli masz żylaki, ważne jest, aby zgłosić się do lekarza, gdy powodują one ból lub inne objawy. W niektórych przypadkach żylaki mogą prowadzić do poważnych problemów medycznych, takich jak zakrzepy krwi. Jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany w żyłach (w tym nowe zgrubienia lub siniaki), obrzęk nóg, zmiany skórne wokół dotkniętego obszaru lub ostre bóle, natychmiast umów się na wizytę u lekarza.
Bolesne, nieestetyczne żyły – co musisz wiedzieć o pajączkach i żylakach?
Istnieje wiele możliwych przyczyn powstawania żylaków, ale najczęstszą z nich jest po prostu genetyka. Jeśli mieli je Twoi rodzice lub dziadkowie, to możesz być bardziej narażony na ich wystąpienie. Innymi przyczynami są otyłość i siedzący tryb życia. Otyłość powoduje dodatkowy nacisk na żyły w nogach i utrudnia prawidłowe krążenie krwi. Siedzący tryb życia nie daje Ci zbyt wielu możliwości ruchu i pobudzenia przepływu krwi w nogach, co również może prowadzić do problemów z żyłami. Dodatkowo, ciąża zwiększa szanse na rozwój żylaków z powodu zwiększonej wagi i nacisku na żyły w nogach. Sprawdź skąd się biorą pajączki na nogach.
Leczenie żylaków w sposób nieinwazyjny
Jeśli jesteś jedną z wielu osób cierpiących z powodu żylaków, być może szukasz sposobu, aby się ich pozbyć. Istnieją pewne lekarstwa na tę przypadłość, które pomogą zmniejszyć obrzęk i dolegliwości. Zaliczyć można do nich preparaty obejmujące escynę, hesperydynę, diosminę i naturalne wyciągi z roślin oraz owoców. Preparaty zwykle występują w postaci maści na żylaki.
Zabiegi, które może zalecić lekarz po zdiagnozowaniu poważniejszego problemu
Istnieją zabiegi, które mogą pomóc zminimalizować wygląd tych nieestetycznych żył i złagodzić dyskomfort z nimi związany. Skleroterapia jest popularną metodą leczenia żylaków. Procedura ta polega na wstrzyknięciu roztworu bezpośrednio do żyły w celu jej zwężenia. Po zapadnięciu się żyły, przepływ krwi zostanie przekierowany z dala od leczonej żyły i w końcu całkowicie zaniknie.
Inną powszechnie stosowaną metodą leczenia jest laseroterapia endowaskularna (EVLT). Polega ona na wykorzystaniu lasera do podgrzania ścian dotkniętych chorobą żył, tak aby zamknąć je na stałe. Podobnie jak w przypadku skleroterapii, po zamknięciu żył przepływ krwi zostanie skierowany z dala od tych problematycznych miejsc, pozostawiając zdrowo wyglądające nogi.
Ablacja endotermiczna to metoda leczenia żylaków, która wykorzystuje ciepło do zamknięcia żyły. Do żyły wprowadza się igłę, a następnie używa się podgrzewacza w celu podniesienia temperatury w obszarze wokół igły. Powoduje to zapadnięcie się ścian naczynia krwionośnego i jego zamknięcie. Leczony odcinek żyły zostanie ostatecznie wchłonięty przez organizm i zniknie.