Spis treści
Kwiaty doniczkowe to sprawdzony i skuteczny sposób na udekorowanie wnętrz. Odpowiednio pielęgnowane skutecznie zmieniają klimat wybranego pomieszczenia. Podpowiadamy, które gatunki kwiatów sprawdzą się w zaciszu domowym.
Kwiaty w domu – dlaczego warto?
Najważniejszą zaletą posiadania kwiatów w mieszkaniu jest filtrowanie dwutlenku węgla. Roślina takie jak fikus beniamin, skrzydłokwiat lub mulenbekia skutecznie oczyszczają powietrze i wytwarzają tlen. Kwiaty pochłaniają szkodliwe substancje pochodzące, np. z dymu tytoniowego lub lakierów. Inną korzyścią z posiadania roślin doniczkowych jest ich dobroczynny wpływ na samopoczucie. Ich widok działa relaksacyjnie, uspokaja i wpływa pozytywnie na naszą kreatywność. Nie można zapominać o ich walorach dekoracyjnych, odpowiednio dobrane i pielęgnowane kwiaty mogą stanowić nieszablonowy element wykończenia każdego wnętrza.
Fikus beniamin – ponadczasowy klasyk
Fikus beniamin to roślina ciesząca się olbrzymią popularnością, którą znajdziemy w salonach wielu polskich domów. Odpowiednio pielęgnowany potrafi osiągnąć naprawdę imponujące rozmiary (do 2 metrów) i stanowić powód do dumy jego właścicieli. Fikus beniamin charakteryzuje się przypominającym drzewa klimatu śródziemnomorskiego. Jego owalne liście osiągają długość od trzech do kilkunastu centymetrów. Omawiana roślina posiada wysokie walory dekoracyjne, sprawdzi się w różnych kompozycjach i w wielu aranżacjach wnętrz. Ponadto fikus beniamin to świetny oczyszczacz powietrza. Należy pamiętać, że jest to roślina wrażliwa na niskie temperatury i nie może stać w przeciągu. W lecie można ją wystawiać na balkon lub do ogrodu, ale w zimie musi się znajdować w mieszkaniu. Fikus potrzebuje dostępu do dużej ilości światła oraz regularnego podlewania. W przypadku tej rośliny konieczne jest też systematyczne nawożenie.
Mulenbekia – nietuzinkowe pnącze
Kolejnym popularnym wyborem wśród Polaków jest mulenbekia. Jest to pnącze charakteryzujące się gęstymi, niewielkimi, zielonymi listkami o okrągłym kształcie. Może zostać umiejscowiona wysoko na regale i swobodni zwisać albo wspinać się na zamontowanych w doniczce podporach lub drabinkach. Omawiana roślina da sobie rade w słabo nasłonecznionym stanowisku oraz w półcieniu. Nie może znajdować się koło grzejnika lub kaloryfera, gdyż potrzebuje dużej wilgotności powietrza. Należy jej zapewnić odpowiednią ilość wody i nie doprowadzać do przesuszenia gleby, w której się znajduje. Mulenbekia to świetne rozwiązanie dla właścicieli czworonogów, ustawiona niedostępnym miejscu nie stanowi zagrożenia dla zwierzaków.
Monstera – dżungla w mieszkaniu
Kolejna atrakcyjna roślina, którą znajdziemy w wielu domach, szkołach czy też w urzędach. Monstera wyróżnia się pięknymi, błyszczącymi, zielonymi, podziurawionymi liśćmi. Omawiany kwiat charakteryzuje się szybki wzrostem nawet do 3 metrów długości. Monstera świetnie odnajdzie się w miejscu zacienionym, powinna być regularnie zraszana. Nie można przesadzać z częstotliwością jej podlewania, może to skutkować gniciem liści. Przeważnie mocuje się ją do zamontowanej w doniczce podpory, co umożliwia jej pniecie się w górę. Może też swobodnie zwisać z dużej wysokości. Monstera to idealny wybór do udekorowania pomieszczeń zaaranżowanych w stylu tropikalnym.
Popularne rośliny doniczkowe
Istnieje szereg popularnych roślin, które poradzą sobie w mieszkaniach, skutecznie je dekorując przy okazji oczyszczając powietrze. Osoby zapominalskie, lub stawiające pierwsze kroki w temacie uprawy kwiatów powinny zwrócić uwagę na grubosza. Popularne drzewko szczęścia nie wymaga regularnego podlewania i poradzi sobie zarówno w jasnych, jak i zacienionych miejscach. Inną rośliną nie wymagającą intensywnej opieki jest zamiokulkas, zwany żelaznym kwiatem. Wyrasta do ponad metra wysokości i poradzi sobie bez dużej ilości światła słonecznego. Ponadto poradzi sobie z okresową suszą i jest odporna na szkodniki. Więcej informacji na temat fikusa beniamina oraz innych wdzięcznych kwiatów doniczkowych można znaleźć na stronie gardeneo.pl.