kobieta pije herbate

Na co może pomóc rutyna? Sprawdź, czy warto ją suplementować

Rutyna to substancja znana w medycynie od XIX wieku. Chociaż od tamtego czasu naukowcom udało się zbadać ją całkiem dokładnie, nadal poddawana jest naukowym obserwacjom, a wyciągane wnioski pozwalają na potwierdzenie jej prozdrowotnych właściwości. Zastanawiasz się, czy warto włączyć rutynę do codziennej diety? Odpowiedź znajdziesz w dalszej części artykułu!

Rutyna – właściwości rutozydu

Rutyna, zwana także rutozydem, należy do grupy bioflawonoidów. Wykazuje właściwości antyoksydacyjne. Jako przeciwutleniacz minimalizuje wpływ wolnych rodników na organizm, dzięki czemu działa przeciwstarzeniowo. 

Co więcej, może przyczynić się do uszczelniania naczyń krwionośnych i włosowatych, obniżać poziom złego cholesterolu we krwi, regulować ciśnienie tętnicze i sprzyjać prawidłowemu funkcjonowaniu układu sercowo-naczyniowego, a przy tym zmniejszać obrzęki ciała i zwalczać uczucie ciężkich nóg.

Produkty z rutyną, które znajdziesz w aptece

Rutozyd znajdziesz najczęściej w formie preparatów multiwitaminowych przeznaczonych do poprawy odporności. Popularne suplementy z rutyną i witaminą C to na przykład: Rutinoscorbin, Cerutin czy Rutinacea. Środki te mogą okazać się skuteczny wsparciem w walce z przeróżnymi infekcjami, a także z uczuciem przemęczenia. 

Rutyna w aptece Nowa Farmacja dostępna jest w tabletkach, rozpuszczalnych pastylkach musujących, jak i w syropach. Sam/a możesz wybrać ulubioną formę i złożyć zamówienie z dostawą do apteki lub pod same drzwi.

kobieta pije herbate na kanapie

Kiedy zaleca się suplementację rutyną? Lek na kłopoty z układem krwionośnym?

Specjaliści decydują o podaniu rutozydu w przypadku pacjentów leczonych na wrzody żołądka, uskarżających się na ból pooperacyjny, mających problemy naczyniowe czy schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego.

Rutyna wzmacnia naczynia krwionośne, uelastycznia żyły i stymuluje krążenie krwi. Z tego względu polecana jest dla osób cierpiących na żylaki oraz zagrożonych chorobami serca. Jej stosowanie zaleca się też osobom walczącym z pajączkami na ciele oraz uczuciem ociężałych kończyn. Suplementację rutozydu powinny rozważyć też osoby cierpiące na hemoroidy.

  Zmagasz się z przebarwieniami na zębach? Postaw na dobrą szczoteczkę soniczną do zębów.

Niekiedy tabletki z rutyną polecają okuliści. Rutozyd stosowany jest pomocniczo przy terapii retinopatii – poważnej choroby siatkówki oka.

Na co uważać przy suplementacji rutyny?

Rutyna jest ogólnie uważana za substancję bezpieczną, gdy spożywa się ją w ilościach dostępnych w żywności. Jednak suplementy rutyny i wit. C mogą powodować działania niepożądane, takie bóle głowy, wysypki, dolegliwości mięśniowe czy żołądkowe. 

Przed przyjęciem jakiekolwiek suplementu zawsze należy poradzić się lekarza, farmaceuty lub licencjonowanego dietetyka. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby z historią chorób serca lub zakrzepicy, przyjmujące leki rozrzedzające krew oraz cierpiące na cukrzycę. O opinię lekarza odnośnie do stosowania rutozydu powinny zapytać również kobiety w ciąży oraz karmiące piersią.

Naturalne źródła rutyny w diecie

Rutyna w diecie może być uzupełniana dzięki spożyciu gryki, np. w postaci kaszy gryczanej. Dobrymi źródłami rutozydu są również owoce aronii, jabłka, jeżyny, maliny, oliwki, figi, kapary i szparagi. Substancja ta często występuje też w ziołach, m.in. w dziurawcu, fiołku trójbarwnym, szczawie, szczawiku zajęczym i ekologicznej mięcie pieprzowej.

Jeżeli Twój sposób odżywiania nie zapewnia Ci wystarczającej podaży rutyny, możesz rozważyć zakup suplementów diety z jej zawartością. Zamówienie złóż u zaufanego sprzedawcy, np. w aptece Nowa Farmacja.