kobieta pozuje do zdjęcia

Medycyna estetyczna – na czym polega i czy jest bezpieczna?

Medycyna estetyczna jest stosunkowo nową dziedziną, która jednak rozwija się błyskawicznie. Jej głównym zadaniem jest korygowanie defektów skóry i sylwetki przez stosowanie zabiegów nieinwazyjnych lub o niskim stopniu inwazyjności, a czasem również leków zaleconych przez lekarza.

Jak rozwijała się medycyna estetyczna?

Pierwsze zabiegi w zakresie medycyny estetycznej wykonywano już w starożytności w Egipcie, Grecji oraz Rzymie. Podobnie jak współcześnie ich celem było usuwanie niedoskonałości i poprawa wyglądu. Techniki wykorzystywane w tamtym okresie znacznie jednak odbiegały od tych, które stosowane są dziś.

Medycyna estetyczna po raz pierwszy została uznana za naukę medyczną w latach 70. XX wieku we Francji. Z kolei na liście przedmiotów akademickich znalazła się w 1978 roku, kiedy wprowadzona została na uniwersytet w Mediolanie. Do Polski medycyna estetyczna dotarła w latach 90. XX wieku.

Czy medycyna estetyczna różni się od chirurgii plastycznej?

Chirurgia plastyczna to nieco starsza dziedzina medycyny, w której ramach wykonywane są zarówno zabiegi rekonstrukcyjne, jak i estetyczne. Chirurgia plastyczna zajmuje się bowiem korygowaniem wrodzonych i nabytych wad ciała, a także usuwaniem rzeczywistych lub odczuwanych przez pacjenta defektów.

Podobnie jak medycyna estetyczna poprawia więc wygląd pacjenta i tym samym jego samopoczucie. Główna różnica pomiędzy tymi dwiema dziedzinami medycyny to stopień inwazyjności stosowanych metod. W chirurgii plastycznej do korygowania defektów używa się skalpela, zabiegi wykonywane są najczęściej w znieczuleniu ogólnym.

W medycynie estetycznej stosuje się metody, które w mniejszym stopniu naruszają strukturę ciała, na przykład fale ultradźwiękowe, masaż mechaniczny, laser, światło, temperaturę, a także naturalne i sztuczne środki chemiczne.

Czy zabiegi medycyny estetycznej są bezpieczne?

Po zabiegach z zakresu medycyny estetycznej, podobnie jak w przypadku każdej ingerencji w ciało, mogą pojawić się działania niepożądane.

  Przebarwienia na skórze - wybieramy kosmetyki do twarzy z dobrym składem

Występują one jednak bardzo rzadko, jeśli spełnionych zostanie kilka warunków dotyczących zarówno zabiegu, jak i innych form korygowania urody. Przede wszystkim powinny być one wykonywane w profesjonalnej klinice, przez lekarza posiadającego wykształcenie kierunkowe.

Przed podjęciem działań z zakresu medycyny estetycznej konieczne jest przeprowadzenie z pacjentem dokładnego wywiadu, który ma na celu zebranie informacji o wszystkich przyjmowanych przez niego lekach, przewlekłych chorobach, a także nałogach (palenie, nadużywanie alkoholu), mogących stanowić przeciwskazanie do zabiegu.