beds-niska-komoda-odys

Mała sypialnia – jak ją urządzić?

Mała sypialnia dla wielu z nas stanowi prawdziwe wyzwanie aranżacyjne. Przede wszystkim obawiamy się tego, że poprzez nieodpowiedni dobór mebli sprawimy, że pomieszczenie będzie mało funkcjonalne, a do tego zagracone. Jak urządzić małą sypialnię? Jaka kolorystyka mebli i ścian optycznie powiększy wnętrze?

Mała sypialnia – meble i kolorystyka ścian

Meble do małej sypialni przede wszystkim powinny odznaczać się lekką konstrukcją, która nie zdominuje dostępnej przestrzeni. Powinniśmy unikać m.in. bogatych zdobień, elementów metalowych czy ciemnej kolorystyki – to właśnie jasne meble optycznie rozjaśnią i powiększą naszą sypialnię. Jakie kolory wybierać? Przede wszystkim biel, jasne drewno lub szarości.

Dobrym rozwiązaniem jest również zakup szafy w zabudowie. Współcześnie popularne są zwłaszcza szafy, których fronty pokryte są lustrami, wówczas pomieszczenie będzie wydawać się większe. Możemy się zdecydować także na szafę narożną, która dzięki swojej pojemności pełni funkcję garderoby.

Również w kwestii doboru koloru ścian warto postawić na jasne barwy i pastelowe odcienie. Biel optycznie powiększa, rozświetla i odbija światło w naszej sypialni. Dla wielbicieli niecodziennych aranżacji proponuje się m.in. wzorzystą tapetę, którą warto położyć na jednej ścianie. Wzór może dodać wnętrzu przestronności i sprawić, że nasza sypialnia będzie wydawała się wyższa. Natomiast w sytuacji, gdy jesteśmy miłośnikami kolorów, to również i te odważniejsze barwy możemy zastosować. Wówczas zaleca się, aby kolorową farbą pokryć ścianę za łóżkiem. Jaki kolor wybrać? Przede wszystkim w małych wnętrzach sprawdzą się chłodne odcienie, a także ciemne szarości, zieleń, kobalt, granat. Pokój optycznie zmniejszą natomiast barwy o ciepłych odcieniach, np. z żółtymi, pomarańczowymi lub czerwonymi tonami.

Pamiętajmy również o tym, że w małych pokojach ważną rolę odgrywa gra światłem. Duże okno stanowi źródło naturalnego światła, natomiast lampy stojące i wiszące mogą oświetlić wybrane punkty w naszej sypialni. Połączenie sztucznego światła sprawdza się zwłaszcza z jasnym kolorem ścian.

  Przyprawy indyjskie – hinduskie specjały na naszych talerzach

Łóżko do sypialni – wymiary i funkcjonalność

Łóżko jest najważniejszym meblem w naszej sypialni, dlatego też przede wszystkim powinniśmy dokładnie przemyśleć wybór jego rozmiaru. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim dwa czynniki, czyli wielkość pomieszczenia oraz nasze indywidualne preferencje. Jeżeli marzymy o dużym, komfortowym łóżku, to możemy zrezygnować z innych elementów aranżacyjnych, np. z komody, szafy czy szafki nocnej – o ile na duże łóżko pozwala nam metraż sypialni. Pamiętajmy o tym, że zwłaszcza zbyt wąskie łóżko dwuosobowe może negatywnie wpłynąć na jakość i długość naszego snu.

Najczęściej wyróżnia się podział na:

  • łóżka pojedyncze (jednoosobowe) – najpopularniejsze warianty wymiarów: 80 cm x 200 cm, 90 cm x 200 cm,
  • łóżka podwójne (dwuosobowe) – najpopularniejsze warianty wymiarów: 120 cm x 200 cm, 140 cm x 200 cm, 160 cm x 200 cm, 180 cm x 200 cm,
  • łóżka dziecięce – najpopularniejsze warianty wymiarów: 70 cm x 140 cm, 80 cm x 160 cm, 80 cm x 190 cm.

Zwłaszcza w małych sypialniach ważne jest również, aby łóżko było praktyczne. Wybierajmy więc meble, które wyposażone są w dodatkowe szuflady, w których schowamy np. pościel. Pamiętajmy jednak, że szuflady czy skrzynie wymagają odpowiedniej ilości przestrzeni do ich wysunięcia. Jeżeli nie dysponujemy miejscem, to możemy wybrać łóżko z podnoszonym stelażem i ze sprytnie ukrytym schowkiem.

Warto wiedzieć, że na rynku dostępne są także wielofunkcyjne zagłówki, w których możemy zamontować osobne kieszonki czy schowki. Zagłówek, zwłaszcza w wersji miękkiej, o jasnej kolorystyce dodatkowo nada pokojowi przytulnego charakteru.

beds-lozko-paris
Źródło: Beds.pl

Komoda i szafka nocna – czy są niezbędne?

Kolejnymi elementami wystroju naszej sypialni są komoda oraz szafka nocna. Wielu z nas nie wyobraża sobie aranżacji pokoju sypialnianego bez szafki w pobliżu łóżka. Jednak, czy te meble naprawdę są niezbędne?

  Zepsuta pralka? Zobacz, jak mądrze kupić nową

Komodę cechuje przede wszystkim jej uniwersalny charakter. Może posłużyć nam jako miejsce do przechowywania ubrań, bielizny, pościeli, kosmetyków czy gadżetów. Niskie komody mogą również odgrywać rolę szafki pod telewizor lub szafki nocnej. To najczęściej na komodach umieszczamy nasze pamiątki, ramki ze zdjęciami czy rośliny.

Komody występują w wielu rozmiarach, dlatego też nadają się również i do aranżacji niewielkiej sypialni. Należy jednak zadbać o to, aby mebel nie blokował nam możliwości przemieszczania się po pomieszczeniu. Również drzwiczki lub szuflady komody powinny się swobodnie otwierać. W przypadku małego metrażu dobrym pomysłem są wąskie, ale wysokie komody (zazwyczaj nie mają więcej niż 60 centymetrów szerokości).

Również szafka nocna zaaranżowana w pobliżu łóżka stanowi podstawowy element wystroju sypialni. Dzięki takiej szafce pod ręką mamy m.in. telefon, szklankę wody czy nocną lampkę. Jeżeli wybierzemy wariant z szufladami lub półkami, to również w nich możemy przechowywać książki, drobne gadżety czy bieliznę.

Jednak w przypadku małej sypialni często dobrym wyborem jest rezygnacja z szafki nocnej na rzecz niskiej komody – komoda jest bardziej praktyczna i również może nam służyć w roli szafki nocnej, o ile ustawimy ją w pobliżu łóżka. Reasumując, szafka nocna jest mile widzianym, ale nie niezbędnym elementem aranżacyjnym.