Spis treści
Karmienie piersią, choć wydaje się być naturalne, może przysporzyć wiele dylematów. Z jednej strony jest to okres, w którym kobiety cieszą się z możliwości tak bliskiej więzi z dzieckiem, z drugiej zaś zastanawiają się co jeść, czy jakie środki farmakologiczne stosować, by nie zaszkodzić swojej pociesze.
Kiedy szczęście zostaje zaburzone widmem choroby…
Leki są pomocne przy leczeniu wielu chorób. Znaczna część osób sięga po środki farmakologiczne nawet przy małym bólu głowy czy nogi. Niezależnie, czy jest się kobietą karmiącą, sportowcem, czy uczniem powinno się spróbować innych sposobów poradzenia sobie z daną dolegliwością – przykładowo mało odczuwalnym bólem głowy.
Być może wynikiem bezsenności jest nadmierny stres bądź długie przesiadywanie przed ekranem telewizora tuż przed zaśnięciem. Zamiast stosować środki farmakologiczne, warto spróbować technik relaksacyjnych, czy ograniczyć korzystanie z TV przed snem. Podobnie ze wspomnianym już bólem głowy – może wystarczy krótki spacer na świeżym powietrzu.
A co jeśli naturalne metody nie pomagają?
W poważniejszych sytuacjach, dolegliwościach czy chorobach jesteśmy czasami zmuszeni do zastosowania środków farmakologicznych. Skąd wiadomo jakie leki można stosować, a których powinniśmy unikać? Najlepsza odpowiedź brzmi: od lekarza bądź farmaceuty. Dzięki ich wiedzy można dowiedzieć się, które lekarstwa można, a jakich nie powinno się przyjmować, by nie zaszkodzić dziecku. Warto o to zapytać, nawet przed wystąpieniem objawów – istnieje przecież duże ryzyko, że prędzej, czy później dopadnie nas ból głowy, czy przeziębienie. Przy cięższych schorzeniach najprawdopodobniej lekarz sam zaleci nam listę leków, które możemy stosować.
Jak stosowanie środków farmakologicznych może mieć wpływ na rozwój dziecka
Leki, jakie przyjmuje matka karmiąca dziecko, mogą mieć wpływ na jego rozwój. Niektóre substancje mogą przeniknąć do organizmu malucha wraz z przyjmowanym pokarmem. Najbardziej zagrożone na negatywne działania są wcześniaki oraz dzieci do 2. miesiąca życia. Niektóre z przyjmowanych leków mogą powodować wady rozwojowe, choroby i schorzenia czy zaburzenia zachowania.
Warto jednak pamiętać, że mimo wbrew powszechnie panującej opinii – kobieta karmiąca piersią może przyjmować pewną grupę leków po to, by zadbać o własne zdrowie. Informacje o możliwości stosowania lekarstw znajdują się także na ulotce dla pacjenta, jednakże mimo to, warto skonsultować się jeszcze z lekarzem.
Kilka słów o profilaktyce i podsumowanie
Niektóre leki przyjmowane przez kobiety karmiące mogą spowodować, przedostanie się ich substancji do mleka matki, a w konsekwencji dotrzeć do organizmu malucha. Wybrane z nich są w miarę bezpieczne, przez co nie powodują negatywnych działań niepożądanych. Inne zaś, mogą spowodować zmiany w organizmie dziecka, prowadząc do powstania zaburzeń w jego rozwoju.
Mimo braku przeciwwskazań do stosowania wybranych lekarstw można zastosować naturalne techniki poradzenia sobie z bólem, bądź zastanowić się i wyeliminować przyczyny pojawienia się schorzeń.