czarna kuchnia

Kuchnia w ciemnych kolorach a czarne listwy wykończeniowe

Kuchnia to miejsce, w którym spędzamy całkiem dużo czasu. Chociaż pozornie wydaje nam się, że nie jest to pomieszczenie szczególnie dla nas istotne, to jednak w wielu przypadkach po prostu nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele czasu zajmuje nam gotowanie i szykowanie posiłków (o ile oczywiście się tego podejmujemy). Czasami także tutaj spożywamy posiłki – samotnie lub z innymi. Czy więc urządzanie tego pomieszczenia w ciemnych kolorach to dobre rozwiązanie? I jak mają się do tego czarne listwy wykończeniowe do płytek?

Jak urządzamy kuchnię?

Najczęściej kuchnia kojarzy nam się z jasnym, dobrze doświetlonym pomieszczeniem, w którym przede wszystkim króluje biel. Niekiedy kolorowe akcenty również są mile widziane, jednak wciąż mało osób decyduje się na urządzenie tego pomieszczenia w ciemnych barwach. Dlaczego? Otóż w dużej mierze ma to związek z trudnością doświetlenia takiej przestrzeni. Im więcej ciemnych elementów, tym więcej punktów świetlnych będzie nam potrzebnych. Duże okno także niekoniecznie będzie dobrym rozwiązaniem. W czasie dnia będzie dostarczało naturalnego światła, ale jednocześnie podkreśli wszystkie niedoskonałości, w tym również drobinki kurzu osiadające na meblach.

Kuchnię powinniśmy urządzić w taki sposób, aby była ona możliwe stylowa, ale jednocześnie funkcjonalna. Jeżeli możemy pozwolić sobie na zainstalowanie dodatkowych listew LED-owych czy kinkietów, to nie rezygnujmy z ciemnych barw.

Czarna kuchnia – czy to rzeczywiście dobry pomysł?

Jak najbardziej czarna kuchnia może być ciekawym rozwiązaniem dla naszego domu. Szczególnie dobrze prezentuje się w mieszkaniach lub domach urządzanych w stylu industrialnym, loftowym czy nowoczesnym. Doskonałym pomysłem jest połączenie jej z salonem, a dzięki zastosowaniu ciemnych barw sprzęty i szafki kuchenne przestaną być tymi elementami pokoju, które szczególnie się wyróżniają.

  Na co zwrócić uwagę wybierając lakier do drewna?

Ponadto czerń doskonale wygląda z dodatkami w kolorze złotym. W ten sposób tworzymy ciekawy kontrast, który od wielu lat uważany jest za niezwykle modny i utrzymuje się w aktualnych trendach. Pamiętajmy jednak, że w przypadku takiej kuchni musimy zadbać nawet o najmniejszy szczegół. Spójne muszą być wszelkie elementy wykończeniowe, w tym również fugi kafli czy listwy.

Czy czarne listwy do glazury są nam niezbędne?

Nie każdy wie, że listwy wykończeniowe to nie tylko dodatek, który wyróżniają walory wizualne. Tak naprawdę listwy montujemy w celu zabezpieczenia glazury i kafli, które są podatne na uszkodzenia. Kruchy materiał źle reaguje nawet na niewielkie uderzenia. Może pękać, a wymiana pojedynczego kafla czasami jest niemożliwa lub bardzo kosztowna.

Dlatego między innymi w łazienkach, kuchniach i przedpokojach stosuje się tak zwane listwy wykończeniowe, niekiedy też wersje dylatacyjne. Najlepsze są te, które produkuje się z metalu. Mniej trwałe i konieczne do częstej wymiany są między innymi listwy z tworzywa sztucznego. Zdecydowanie lepiej postawić na stal lub aluminium.

Czarne listwy wykończeniowe do płytek

Jak czarna kuchnia, to i czarne listwy wykończeniowe do płytek. Rzecz jasna można by pokusić się o wariant złoty, natomiast gdy zależy nam na nieco prostszym i mniej ekstrawaganckim projekcie, to lepiej postawić na taką spójność.

Do wyboru mamy między innymi wersję matową lub błyszczącą. Na decyzję wpływ powinien mieć rodzaj wybranej glazury. Jedno jest pewne – ochrona w postaci takiej listwy jest niezbędna, jeżeli zależy nam nie tylko na spójności wnętrza, ale także rzadszych remontach. Taki element zabezpiecza newralgiczne punkty, takie jak choćby rogi czy łączenia. Sprawia, że kafle przez wiele lat prezentują się doskonale i są też prostsze w czyszczeniu (kurz i brud nie dostają się w niezabezpieczone zakamarki).

  Opinie eksperta z Salonów Agata - jak stworzyć garderobę dla pary?

Czarne listwy wykończeniowe sprawdzą się oczywiście nie tylko w kuchniach, w których dominują ciemne kolory. Mogą być też świetnym kontrastem dla złota czy bieli.