usmiechnieta kobieta u dentysty

Kosmetyczne zabiegi stomatologiczne – jakie warto wykonać?

Kosmetyczne zabiegi stomatologiczne co roku zyskują rzeszę zwolenników. Polacy nie tyko dbają o zdrowe uzębienie, ale również starają się polepszyć ich wygląd. Jakie zabiegi stomatologiczne warto wykonać?

Wybielanie zębów – sposób na piękny uśmiech

Nie ma najmniejszej wątpliwości, że praktycznie każdy z Nas, marzysz pięknym, śnieżnobiałym uśmiechu rodem z Hollywood. Niestety nie każdy może sobie na to pozwolić. Nie wynika to z zaniedbania. Zęby tracą biel z wielu przyczyn, do których zalicza się m.in. palenie papierosów, picie dużych ilości kawy , herbaty i wina, starzenie się organizmu. Przyczyną mogą być również rozmaite choroby. W związku z  tym, pacjenci coraz chętniej decydują się na wybielanie zębów Zabieg ten wykonywany jest na kilka sposobów.

Pierwsza metoda to wybielanie zębów przy pomocy lampy Beyond. Polega na nałożeniu na zęby specjalnego preparatu – żelu, którego skład oparty jest na nadtlenku wodoru oraz składnikach zwiększających rezultaty zabiegu. Następnie  żel aktywuje się przez światło lampy Beyond. Emitowane światło przyśpiesza przechodzenie żelu przez szkliwo do zębiny, a także aktywuje proces utleniania w środku struktury zęba. W efekcie wszelkie widoczne przebarwienia ulegają rozbiciu na mniejsze i utleniane. Dzięki temu efekt wybielania widoczny jest niemal natychmiast. Sam zabieg trwa około 45 minut.

Druga metoda to wybielanie nakładkowe. Podczas pierwszej wizyty stomatolog robi odlew łuków zębowych pacjenta. Na ich podstawie przygotowuje nakładki do wybielania, w których umieszcza specjalny żel wybielający.  Preparat ten jest indywidualnie dobierany przez lekarza, zgodnie z potrzebami pacjenta, a także wrażliwością jego dziąseł. Przed wybielaniem nakładkowym, musza zostać usunięte ubytki. W przeciwieństwie do wybielania lampą Beyond, w tej metodzie, pacjent samodzielnie zakłada nakładki w domu według zaleceń stomatologa i nosić przez określony czas. Wybielanie nakładkowe możliwe jest tylko i wyłącznie wtedy, gdy zeby są zdrowe.  przypadku ubytków, próchnicy czy zębów, które wymagają leczenia kanałowego, najpierw trzeba je wyleczyć.

  Oliwa z oliwek na włosy - jak stosować? Efekty i przepisy

Skaling i piaskowe – metoda na kamień nazębny

Skaling i piaskowanie stanowią jeden z najczęściej wybieranych zabiegów stomatologicznych. Nie tylko poprawiają wygląd uzębienia, ale przede wszystkim poprawiają stan zdrowia jamy ustnej. Skaling polega na usunięciu z powierzchni zębów złogów  kamienia nazębnego. Stosuje się do niej narzędzia ręczne ora mechaniczne np. skaler ultradźwiekowy .

Sam zabieg jest bezbolesny, ale jeśli jest potrzeba, to wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Skaling powinno wykonywać się 1-2 razy w roku. Wraz ze skalingiem, bardzo często wykonywany jest zabieg piaskowania. Polega on na usunięciu z powierzchni zębów osadu oraz przebarwień, które są skutkiem m.in. spożywanych pokarmów oaz napojów.

Zabieg przeprowadzany jest przy użyciu mechanicznego urządzenia, zwanego piaskarką. Środkiem czyszczącym jest piasek, który poddaje się pod ciśnieniem. Taka metoda pozwala usunąć zanieczyszczenia nawet z trudno dostępnych miejsc m.in. przestrzeni między zębowych czy zagłębień na powierzchni zębów. Piaskowanie zaleca jest przede wszystkim osobom, które palą papierosy, spożywają duże ilości kawy, herbaty, czerwonego wina, a także inne mocno barwiące produkty. Natomiast przeciwskazaniami są:

  • choroby nerek,
  • astma,
  • przewlekłe choroby układu oddechowego,
  • alergia na środki chemiczne zawarte w piasku.

Licówki – szybki sposób na piękny uśmiech

Jeśli zależy Ci na pięknym śmiechu i to w krótkim czasie, zdecyduj się na licówki. To cieniutki płatek, wynoszący zaledwie 0,5 -1 mm, który przykleja się na powierzchnię zęba. W efekcie maskuje on wszelkie niedoskonałości. Pozwala pokryć wypełnienia, przebarwienia, a do tego wydłużyć poszerzyć, a nawet i zmienić kształt zębów. Oznacza to, ze licówka pozwala nadać zębom wymarzony wygląd . Licówki stosuje się głównie w celu korekty naturalnej barwy zębów czy też drobnych pęknięć. Doskonale sprawdzą się, jeżeli pacjent ma złamany ząb lub zęby mają brzydki kształt.

  Maseczka z sody oczyszczonej na twarz - przepisy i efekty

Cena licówek jest różnią i zależy ona od materiału, z którego zostały one wykonane. Przeciwskazaniem do licówek jest próchnica oraz choroby dziąseł i zgryzu. Nie zaleca się ich również osobom, które zgrzytają zębami bądź je zaciskają. W en sposób może dojść do uszkodzenia płatków lub ich odklejenia. Licówek nie zakłada się także na zęby po leczeniu kanałowym.

Fluoryzacja – sposób na mocne zęby

Jednym kosmetycznych zbiegów stomatologicznych, które warto wykonać, jest fluoryzacja. Jej celem jest poprawa stanu szkliwa zęba i zapobieganie powstawania zmian próchniczych na zębach. Fluoryzacja polega na dokładnym oczyszczeniu powierzchni zębów przy użyciu specjalnej szczoteczki. Następnie stomatolog nanosi na nie cienką warstwę żelu lub lakieru z wysoką zawartością fluoru.

Nałożony preparat utrzymuje się na zębach przez kilka godzin. W tym czasie uwalnia jony fluorkowe, które wnikają do szkliwa i je wzmacniają. Pianki są nakładane na zęby na kilka minut, a jej resztki trzeba dokładnie wypłukać. W efekcie następuje wzmocnienie szkliwa. Ponadto, zęby stają się bardziej odporne na działanie chorobotwórczych bakterii.