tabletkadzienpo

Kontrowersje wokół tabletki dzień po

We współczesnych czasach kobiety coraz bardziej doceniają świadome macierzyństwo. Większość pań na dziecko decyduje się wówczas, gdy są w pełni gotowe na bycie mamą. Tymczasem podczas wielu namiętnych zbliżeń seksualnych dochodzi do niefortunnych sytuacji, w wyniku których może dojść do niechcianej ciąży. Wówczas to z ogromną pomocą przychodzi antykoncepcja awaryjna. Jak działa oraz kiedy warto sięgnąć tabletkę antykoncepcyjną dzień po stosunku?

Co to jest pigułka dzień po stosunku?

Jest to tabletka powszechnie zwana doraźną, kryzysową czy też ratunkową. Stanowi ona bardzo skuteczną formę ochrony przed niechcianą ciążą w sytuacji, gdy podczas stosunku płciowego zawiodły inne formy zabezpieczenia. Tabletka ta niemalże w stu procentach zapobiega niechcianej ciąży. Po jej zażyciu dochodzi do zahamowania procesu owulacji, dzięki czemu nie dochodzi do zapłodnienia.

W Polsce od 23 lipca 2017 roku preparaty hormonalne takie jak: EllaOne oraz Escapelle są wydawane w aptekach tylko i wyłącznie po okazaniu recepty.

Tabletka dzień po – kiedy jest na prawdę potrzebna?

Warto pamiętać o tym, że jest to pigułka doraźna i w związku z tym nie można jej nadużywać. Niemniej chroni ona bardzo skutecznie przed niechcianą ciążą, zatem jej zażycie w wielu przypadkach jest nieuniknione. Na zażycie tabletki dzień po stosunku mnóstwo kobiety decyduje się wówczas, gdy podczas stosunku seksualnego zawiodła zastosowana metoda antykoncepcyjna. Jest ona potrzebna niejednokrotnie w sytuacji gdy:

  • para pod wpływem chwili zdecyduje się na stosunek seksualny bez zabezpieczenia
  • w trakcie stosunku seksualnego pęknie lub zsunie się prezerwatywa
  • kobieta nie zażyje regularnie stosowanej tabletki antykoncepcyjnej
  • partnerce oderwie się noszony przez nią plaster antykoncepcyjny
  • doszło do wysunięcia się z macicy wkładki wewnątrzmacicznej
  • zostanie zastosowana w niewłaściwy sposób globulka antykoncepcyjna

W wielu powyższych przypadkach tabletka dzień po staje się wybawieniem przed niechcianą ciążą. Jej zażycie jest w pełni uzasadnione także w wielu nieszczęśliwych przypadkach, na przykład gdy kobieta została zmuszona do odbycia stosunku seksualnego i nie wyobraża sobie tego, aby wychowywać dziecko będące owocem gwałtu.

Dostępna w sprzedaży pigułka po stosunku o nazwie ellaOne działa po zażyciu do 120 godzin po odbyciu stosunku, natomiast pigułka oraz Levonelle (Escapelle) oraz Postinor – Duo wykazuje bardzo dużą skuteczność do 72 godzin po współżyciu.

  Wymioty u dziecka i u dorosłego - jak postępować?

Szacunkowo przyjmuje się, że jeśli jedna z wyżej wymienionych pigułek dzień po stosunku zostanie zażyta w ciągu 24 godzin od zbliżenia seksualnego, to wówczas potrafi ona aż w 98 procentach uchronić kobietę przed niechcianą ciążą. Jeśli w ciągu trzech godzin od jej zażycia wystąpią wymioty, to wówczas należy przyjąć kolejną dawkę.

Warto pamiętać o tym, że antykoncepcja awaryjna powinna być stosowana tylko i wyłącznie w nagłych sytuacjach. Pigułek dzień po nie wolno stosować częściej niż dwa – trzy razy w czasie jednego cyklu miesięcznego.

Czy lekarz może odmówić wydania recepty na tabletkę dzień po stosunku?

Dla wielu kobiet pigułki powszechnie zwane dzień po stosunku są ostatnią deską ratunku chroniącą przed niechcianą ciążą. Jednak warto pamiętać o tym, że podobnie jak inne pigułki hormonalne, tabletki dzień po mogą wywołać działania niepożądane. Można pośród nich wymienić: krwawienie niezwiązane z miesiączką, silny ból podbrzusza, wymioty, gorączkę, dreszcze, ból piersi, opóźnienie miesiączki, zaburzenia libido oraz uciążliwe bóle mięśni i miednicy.

Wiele kobiet zastanawia się czy lekarz może odmówić wydania recepty na hormonalne pigułki dzień po stosunku? Otóż tak, może zdarzyć się, że ginekolog odmówi pacjentce wypisania takich tabletek. Jest to zasadne w sytuacji gdy cierpi ona na ciężkie zaburzenia czynności wątroby lub na nadwrażliwość na niektóre substancje znajdujące się w tego rodzaju preparatach antykoncepcyjnych. Dla tych kobiet zastosowanie pigułki dzień po stosunku mogłoby okazać się bardzo ryzykowne.

Nie tylko w przypadku występowania powyższych dolegliwości kobieta może spotkać się z odmową wypisania recepty na antykoncepcję postkoitalną. Bardzo kontrowersyjna jest bowiem kwestia etyki lekarskiej. Wielu ginekologów powołuje się bowiem na klauzulę sumienia i odmawia pacjentce wypisania recepty tłumacząc, że preparaty te są środkami wczesnoporonnymi. Niemniej jest to nieprawda, bowiem środki wczesnoporonne to takie, które przerywają już istniejącą ciążę. Tymczasem pigułki dzień po sprawiają, że nie dochodzi do zapłodnienia.

Jeśli już posiadamy receptę na tabletkę dzień po stosunku seksualnym to mamy pełne prawo do tego, aby ją zrealizować. Warto wyraźnie zaznaczyć, że żaden  farmaceuta nie ma prawa odmówić wydania jakiegokolwiek produktu hormonalnego powołując się na klauzulę sumienia. W pojęciu polskiego prawa nie istnieje bowiem klauzula sumienia farmaceutów. Co prawda zapis taki jest obecny w Kodeksie Etyki Aptekarza, ale nie jest on aktem prawnym.

  Udar mózgu u kobiet - jak się objawia?

Dla większości kobiet tabletki dzień po stosunku nie stanowią jakiegokolwiek zagrożenia dla zdrowia, ale mając na uwadze ewentualne skutki uboczne warto pamiętać o tym, aby ich nie nadużywać. Warto zawsze zachować zdrowy rozsądek i dobrze przemyśleć czy zażycie takiej pigułki jest konieczne.

Tabletka dzień po – warto wykazać zrozumienie

Antykoncepcja postkoitalna wciąż budzi sporo kontrowersji. Mnóstwo osób mylnie utożsamia ją z aborcją farmakologiczną, a więc ze stosowaniem środków wczesnoporonnych, które to przecież w naszym kraju są całkowicie nielegalne. Wydaje się, że w wielu przypadkach zażycie tabletki doraźnej – dzień po stosunku jest w pełni zrozumiałe oraz uzasadnione. Jeżeli kobieta jest przeciwna stosowaniu pigułek dzień po, to niech po prostu tego nie robi, ale jednocześnie nie krytykuje tych pań, które je w pełni akceptują. Nie powinno się bowiem nigdy narzucać swych poglądów innym osobom.

W życiu wielu kobiet zdarzają się bowiem nieszczęśliwe zdarzenia, takie jak gwałty w wyniku których dochodzi do niechcianego poczęcia. W takich przypadkach zażycie tabletki dzień po jest w pełni uzasadnione. Wiele skrzywdzonych w taki sposób kobiet nie wyobraża sobie bowiem tego, aby wychowywać dziecko sprawcy. Konieczność wychowywania dziecka poczętego w drodze gwałtu w przypadku wielu kobiet byłaby na tyle bolesna, że mogłoby doprowadzić do załamania psychicznego. Każda ofiara gwałtu powinna zatem mieć prawo do tego, aby decydować w kwestiach związanych z urodzeniem dziecka.

Tabletka dzień po powinna być wypisywana zawsze tym kobietom, które naprawdę jej potrzebują. Jej zażycie jest w pełni zasadne w każdej sytuacji, gdy podczas stosunku seksualnego doszło do jakiegokolwiek problemu ze stosowaną do tej pory antykoncepcją. Na świecie nie potrzebujemy bowiem większej ilości tragedii oraz porzuconych dzieci, które przyszły na świat, a były niechciane. Każdy lekarz powinien poszczególne przypadki traktować indywidualnie. Wówczas to nie będzie dochodziło do sytuacji, w której tabletka dzień po będzie nagminnie nadużywana.