kolagen na twarzy

Kolagen na skórę – czy warto?

Kolagen jest białkiem strukturalnym, występującym w organizmach żywych. Jego niedobór bardzo negatywnie wpływa na skórę, prowadząc do jej odwodnienia i utraty jędrności. Jaki kolagen wybrać i czy warto go suplementować?

Czym jest kolagen?

Kolagen to główne białko budulcowe organizmów zwierzęcych. Syntetyzowany jest w siateczce śródplazmatycznej. W wyniku różnych procesów zachodzących w organizmie, jego włókna przyrastają na długość i grubość. Nie są rozciągliwe. Jego podstawową jednostką strukturalną jest tropokolagen. Wyróżnia się 29 typów kolagenu, z czego najbardziej rozpowszechniony jest kolagen typu I, II, III oraz IV. W przemyśle pozyskiwany jest z mięsa, ryb, kości, i skór zwierząt.

Jakie właściwości ma kolagen?

Podstawową funkcją białek kolagenowych jest funkcja strukturalna. Warunkuje on zachowanie integralności tkanek i narządów. Jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania stawów, gojenia ran, regeneracji tkanek, zachowania elastyczności naczyń krwionośnych oraz dobrego stanu skóry.

Niedobór i nadmiar kolagenu

Niedobór kolagenu może być skutkiem przewlekłego stresu, przeciążenia organizmu czy zaburzeń hormonalnych. Jego poziom spada również fizjologicznie, wraz z wiekiem. Proces ten nasilają czynniki zewnętrze, w szczególności promieniowanie słoneczne. Zbyt mała ilość kolagenu skutkuje utrudnieniem procesów regeneracji skóry, wypadanie włosów, łamliwością paznokci i utratą jędrności skóry. Skóra staje się mniej nawilżona, traci elastyczność.

Z kolei nadmiar kolagenu występuje bardzo rzadko i jest związany nie z dietą, a z nieprawidłowymi procesami zachodzącymi w organizmie. W wyniku kumulacji kolagenu, głównie typu III, podczas gojenia ran powstaje zbyt duża ilość tkanki włóknistej, tworząc nieestetyczne blizny przerostowe.

Suplementacja kolagenu a skóra

Kolagen zawarty w kosmetykach nie ma zdolności przenikania przez skórę. Z tego powodu, w celu uzupełnieniu niedoboru kolagenu, wskazana jest jego suplementacja. Polecaną formą kolagen do picia lub w kapsułkach. Warto wybierać preparaty z dodatkiem witaminy C, w celu poprawy jego wchłaniania. Lepiej przyswajalny jest kolagen pochodzenia zwierzęcego, np. kolagen rybi, nazywany również morskim. Najczęstszym sposobem dawkowania zalecanym przez producentów jest regularne stosowanie do 10 gramów kolagenu dziennie przez okres co najmniej 3 miesięcy.

  Majonez na włosy - stosowanie, efekty i przepisy

Jak wybrać odpowiedni kolagen? Warto sprawdzić czy jest to kolagen rybi oraz w jakiej dawce występuje. Preparat powinien mieć dodatek witaminy C, w celu poprawy wchłaniania. Część produktów ma również dodatkowe składniki korzystnie wpływające na zdrowie oraz stan skóry, włosów i paznokci np. witaminy, selen, cynk, miedź, wyciągi ziołowe, probiotyki, koenzym Q10, mleczko pszczele. Jeśli dodatkowo zależy nam na zdrowiu stawów, warto rozejrzeć się za suplementami posiadającymi w składzie MSM (metylosulfonylometan), ekstrakt z kadzidłowca indyjskiego (łac. Bosswelia serrata), chondroitynę, siarczan glukozaminy, wapń i witaminę D.

Kolagen w kosmetykach

Kosmetyki z kolagenem mogą być stosowane przez wszystkich, jednak największą różnicę zauważą osoby ze skórą suchą, odwodnioną, dojrzałą oraz problematyczną. Dzięki przyspieszeniu procesów gojenia, polecany jest dla osób ze skórą trądzikową, ze śladami pozapalnymi i bliznami. Sprawdzi się także w produktach do cery naczyniowej i wrażliwej. Kolagen w kosmetykach wzmacnia barierę ochronną skóry. Tworzy hydrofilowy film, ograniczając utratę wody ze skóry. Chroni ją także przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Kolagen stosowany jest w wielu produktach, w tym kremach, serum, płatkach pod oczy i maskach w płachcie. W zależności od potrzeb skóry możemy wybrać preparat z dodatkiem:

  • Witaminy A oraz E dla dodatkowego odżywienia i regeneracji
  • Kwasem hialurynowym dla dodatkowego nawilżenia
  • Witaminę C działającą antyoksydacyjnie, rozświetlająco oraz wyrównując koloryt skóry
  • Wyciągiem z lukrecji rozjaśniającym cienie i zmniejszającym obrzęki
  • Kofeiny o działaniu liftingującym, antyoksydacyjnym, redukującym obrzęki oraz cienie

Przypisy

  1. Żelaszczyk, Dorota, Anna Waszkielewicz, and Henryk Marona. „Kolagen–struktura oraz zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej.”  Med. Kosmetol2.1 (2012): 14-20.
  2. Zuchowski, Aleksander, and Anna Nowicka-Zuchowska. „Kolagen–rola w organizmie i skutki niedoboru.” (2019).
  3. Borumand, Maryam, and Sara Sibilla. „Effects of a nutritional supplement containing collagen peptides on skin elasticity, hydration and wrinkles.” Journal of Medical Nutrition and Nutraceuticals1 (2015): 47.
  4. Czajka, Anna, et al. „Daily oral supplementation with collagen peptides combined with vitamins and other bioactive compounds improves skin elasticity and has a beneficial effect on joint and general wellbeing.” Nutrition Research57 (2018): 97-108.
  5. https://www.aptekaolmed.pl/blog/artykul/kolagen-dzialanie-wlasciwosci-wplyw-na-zdrowie,161.html