czajnikkuchenny

Klasyczny, a może nowoczesny? Elektryczny czy na gaz? Wybieramy idealny czajnik kuchenny!

Kompletowanie wyposażenia kuchennego to nie jest taka szybka sprawa. Zanim zdecydujesz się na konkretny model piekarnika, lodówki, baterii do zlewozmywaka czy nawet zastawy stołowej, powinnaś przeprowadzić gruntowny research. W tym artykule zawarliśmy najważniejsze informacje dotyczące czajników. Przyglądamy się różnym jego rodzajom i podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy zakupie. Sprawdź!

Rodzaje czajników – elektryczny czy na gaz?

Na początek nie mogło zabraknąć porównania dwóch podstawowych rodzajów czajników. Oczywiście chodzi o to, czy chcesz zaopatrzyć się w czajnik elektryczny, czy może na gaz? Za chwilę dowiesz się o nich nieco więcej.

Pierwszy jest zasilany prądem, a właściwie nie sam czajnik, lecz podstawka, na której stoi. Tutaj masz ogromną swobodę, jeśli chodzi o to, gdzie możesz go postawić. Wbrew pozorom nie musisz wcale ograniczać się do kuchni. Jeśli potrzebujesz go w łazience, na tarasie czy w garażu, to jak najbardziej zadziała on tak samo dobrze. Jedyne, co jest niezbędne, to dostęp do gniazdka elektrycznego. 

Nieco inaczej sytuacja przedstawia się, gdy mowa o czajniku na gaz. Jak sama nazwa wskazuje, jest on przeznaczony do użytku na kuchenkach gazowych. To jednak nie wszystko, gdyż nowoczesne czajniki na gaz działają również na kuchenkach elektrycznych, ceramicznych, a wiele modeli również na kuchenkach indykcyjnych. Zazwyczaj czajniki na gaz są wykonane ze stali nierdzewnej, więc są nie tylko bardzo trwałe, ale i solidne. Co ciekawe, nawet we współczesnych modelach mamy kultowy gwizdek, który informuje o zagotowaniu wody. A wcześniej możesz wlewać ją i przez dzióbek, i przez górną pokrywkę.

czajniknagaz

Jaka pojemność czajnika kuchennego jest najlepsza?

Czajniki elektryczne zwykle mieszczą od 1 do 2 litrów wody, a z boku mają podziałkę, dzięki której dokładnie wiemy, ile wody się gotuje w środku. Natomiast czajniki na gaz, z uwagi na swój pękaty kształt, są w stanie pomieścić dużo więcej. Oczywiście dostępne są niewielkie urządzenia, dla jednej osoby lub pary, ale i większe, mieszczące na przykład 3,5 litra wody (a nawet i 4 bądź 6 litrów), co sprawdzi się szczególnie kilkuosobowym rodzinom. Co ciekawe, dno wybranych czajników zostało w taki sposób zaprojektowane i wykonane, by przyspieszyć gotowanie wody i tym samym oszczędzić zużywaną do tego energię.

  Modne kanapy rozkładane - przegląd nowoczesnych sof i narożników na 2024 rok

Design czajnika – nowoczesny czy w klimacie vintage?

Poza wspomnianymi parametrami duże znaczenie ma wygląd czajnika kuchennego. Dlaczego? Bo czajnik stoi non stop na widoku. Warto więc dopasować go do aranżacji pomieszczenia. I tak na przykład wśród czajników na gaz są nowoczesne warianty, w ciekawych kolorach i oryginalnych kształtach. Dla przeciwwagi jest też mnóstwo czajników vintage, które swoim designem przywołują wspomnienia dawnych lat. Niektóre mają drewniane elementy, inne zaś imitują pękate dzbanuszki, jeszcze kolejne zaś mają charakterystycznie wygięty dzióbek.

Wśród czajników elektrycznych największą popularnością cieszą się plastikowe wersje – lekkie i poręczne, zwykle białe, czarne lub srebrne. Możesz też zdecydować się na czajnik elektryczny ze stali nierdzewnej, minimalistyczny ze szkła hartowanego albo ceramiczny, w stylu retro.

Podsumowując, czajniki kuchenne występują w najróżniejszych odsłonach i z pewnością znajdziesz w tym gąszczu swoją idealną sztukę. Zwróć też uwagę, że niekiedy czajniki mogą też mieć dodatkową funkcję podtrzymywania ciepła albo podgrzewania wody wyłącznie do konkretnej temperatury. Życzymy udanych zakupów i powodzenia!