Spis treści
Do wykonania makijażu permanentnego potrzebna jest przede wszystkim odpowiednia maszynka. Nie można jednak zapominać również o pigmentach. Powinny być to zawsze barwniki bezpieczne dla zdrowia i pochodzące z naprawdę sprawdzonych źródeł. Czym się kierować przy ich wyborze? Jak znaleźć godne polecenia pigmenty do makijażu permanentnego? Czytaj dalej i sprawdź, co musisz wiedzieć.
Co należy wziąć pod uwagę przy zakupie pigmentów do makijażu permanentnego?
Pigmenty do makijażu permanentnego muszą spełniać oczekiwania nie tylko Twoje, ale i Twoich klientów. Należy wybierać barwniki, które nie zawierają żadnych podejrzanych składników. Oczywiście nie jesteś w stanie przewidzieć, czy dana osoba nie jest na jakiś produkt uczulona, ale wybieranie sprawdzonych pigmentów to ryzyko znacznie zmniejsza.
Dodatkowo warto stawiać na barwniki, które przy okazji minimalizują nieprzyjemne objawy występujące w czasie zabiegu. Na koniec trzeba pamiętać o kolorystyce. Im więcej barw wchodzi w skład zestawu, tym lepszy może być efekt makijażu permanentnego. Idealnie, gdy zestaw zawiera różne odcienie w tonach neutralnych, zimnych i ciepłych.
Jakie rodzaje pigmentów do makijażu permanentnego się wyróżnia?
W zasadzie pigmenty do makijażu permanentnego podzielić można na dwa podstawowe typy barwników: organiczne i nieorganiczne, a także wyróżnić barwniki treningowe.
Barwniki organiczne
Powstają w oparciu o substancje naturalne. Pozwalają na uzyskanie ładnego, świetlistego makijażu. Ich największą wadą jest niestety trwałość. Stają się one mniej intensywne szybciej niż pigmenty nieorganiczne.
Barwniki nieorganiczne
Cieszą się na rynku bardzo dużą popularnością. Są bowiem o wiele trwalsze niż pigmenty organiczne, a jednocześnie nie stanowią dla organizmu żadnego zagrożenia. Dzięki nim makijaż permanentny przez długi czas zachowuje swój pierwotny kolor i kształt.
Pigmenty treningowe
Ich największym atutem jest niska cena. Nadają się one doskonale do przeprowadzania szkoleń czy samodzielnej nauki nowych technik makijażu. Dobrze odwzorowują kolory na skórkach silikonowych, ale nie można ich używać na skórze człowieka.
Jaką kolorystykę mogą mieć pigmenty do makijażu permanentnego?
Pigmenty do makijażu permanentnego powinny dawać nieograniczone możliwości pracy. Jakie kolory cieszą się największą popularnością? Dla brunetek przeznaczona jest oczywiście klasyczna czerń. Odcienie czarno-brązowe są odpowiednie dla pań o ciemnej karnacji i wyrazistej urodzie. Bardzo uniwersalnym rozwiązaniem są pigmenty w odcieniu ciemnego brązu, bo pasują do niemal wszystkich odcieni skóry. Dlatego są tak chętnie wybierane przez stylistki. Pasują np. do karnacji oliwkowej. Barwniki brązowe z nutą szarości są idealne do delikatnego podkreślania brwi. Współgrają dobrze z cerą dojrzałą. Szarość jest zresztą barwą bardzo uniwersalną. Nie należy jej wybierać jedynie w przypadku bardzo jasnych blondynek.
Jakie cechy muszą mieć dobre pigmenty do makijażu permanentnego?
Dobrej jakości pigmenty do makijażu permanentnego muszą mieć czytelny skład na opakowaniu. Oczywiście unikać powinnaś produktów, które w składzie mają toksyczne metale ciężkie, kadm, rtęć czy ołów. Z kolei czerwień koszenilowa czy tartrazyna powodować mogą u klientek wiele powikłań. Pigmenty azowe na skutek działania lasera w czasie zabiegu mogą wydzielać arminę. To bardzo niebezpieczny dla zdrowia insektycyd.
W praktyce każdy pigment do makijażu permanentnego powinien być opisany indeksem CI – z ang. Colour Index. Nie należy kupować produktów, które nie są przebadane dermatologicznie i nie posiadają stosownych atestów. Dodatkowo każdy składnik barwnika musi być dopuszczony do użytku kosmetycznego przez Radę Europejską lub FDA, w zależności od miejsca produkcji. Co ciekawe, amerykańska organizacja jest w tym przypadku nieco mniej restrykcyjna i dopuszcza stosowanie m.in. tlenków żelaza. Oczywiście pigmenty chińskie nie powinny być w ogóle brane pod uwagę przy zakupie.
Co jeszcze warto wiedzieć o pigmentach do makijażu permanentnego?
Zdajesz sobie doskonale sprawę z tego, że ogromnie istotna jest trwałość pigmentów. Mowa tutaj o skuteczności, z jaką osadzają się one w skórze po zabiegu. Kwestia ta zależy od wielu czynników. Duże znaczenie ma np. wielkość cząsteczek barwnika, która wynosić powinna od 6 do 15 mikronów. Cząsteczki mniejsze mogą niestety rozlewać się pod skórą. Czasem są pochłaniane przez gruczoły limfatyczne i odkładane w organizmie. Z kolei cząsteczki bardzo duże mogą w tkankach pozostać już na zawsze.
W praktyce warto wybierać wysokiej jakości pigmenty do makijażu permanentnego oparte na składnikach pochodzenia roślinnego. Dobrze, gdy nie są to produkty testowane na zwierzętach. Unikać należy barwników z podejrzanych źródeł, które nie mają atestów. Zdecydowanie najlepszym wyborem są pigmenty produkowane na terenie Unii Europejskiej. Pamiętać musisz, że kiepskiej jakości barwniki nieznanego pochodzenia mogą skutkować poważnymi powikłaniami.