Spis treści
Czy wiesz, że prawidłowe zaspokojenie poczucia bezpieczeństwa u niemowląt i dzieci wpływa na całe ich życie? Wszystko dlatego, że bezpieczeństwo to podstawowa potrzeba, która pojawia się w życiu każdego człowieka już od pierwszych dni od narodzin i pozostaje z nami aż do śmierci. Jeśli nie zostanie odpowiednio zaspokojona w ciągu najbardziej kluczowych lat życia, wpłynie negatywnie na Twoje dziecko również w dorosłym życiu. W jaki sposób możesz zapewnić dziecku poczucie bezpieczeństwa oraz bezpieczne środowisko, w którym czuje się swobodnie?
Dlaczego bezpieczeństwo jest tak ważne w życiu dziecka?
Bezpieczeństwo w domu i w relacjach z innymi członkami rodziny ma wpływ na rozwój dziecka na wielu płaszczyznach. Pomaga prawidłowo rozwijać się w sferze emocjonalnej, fizycznej oraz psychicznej. Jeżeli dziecko czuje się bezpiecznie wówczas:
- tworzy zdrowe relacje z rówieśnikami
- ufa rodzicom i czuje się bezpiecznie w domu — nie boi się mówić Ci o swoich problemach
- ma zdrowe poczucie własnej wartości
- nie pozwala przekraczać swoich granic
- jest otwarte na nowe doświadczenia, znajomości, ścieżki życiowe bez strachu przed porażką i poczuciem niepewności
Bezpieczeństwo w domu – czyli jak ochronić dziecko przed upadkami i urazami.
W życiu każdego niemowlaka przychodzi moment, gdy zaczyna siadać, pełzać, raczkować aż w końcu — próbuje postawić ten pierwszy krok. To wspaniały czas dla każdego rodzica, ale niestety niepozbawiony stresu. Nawet jeżeli masz oczy dookoła głowy, to na Twojego malucha czyhają niebezpieczeństwa, które dla dorosłych wydają się zupełnie zwyczajnymi elementami wyposażenia.
Ciekawość i chęć poznania swojego otoczenia to zupełnie naturalne zjawisko. Każde dziecko z czasem próbuje otworzyć szafki, szuflady i wszelkie sprzęty z drzwiczkami. Sprawdza, co się stanie po naciśnięciu pokrętła od kuchenki. Wspina się na krzesła, meble lub kolejne stopnie na schodach. Czasami po prostu próbuje wstać i postawić pierwszy krok, ale i wtedy meble mogą okazać się dla niego zagrożeniem.
A do bolesnego wypadku wystarczy zaledwie chwila nieuwagi…
Jednym z najprostszych sposobów na stworzenie bezpiecznego domu dla rosnących dzieci jest wybór odpowiednich zabezpieczeń. Asortyment w ofercie sklepów jest ogromny, ponieważ obecnie jest wiele sprzętów i elementów wyposażenia, które mogą być potencjalnie niebezpieczne dla dzieci.
Rodzice najchętniej sięgają po:
- zabezpieczenia do szuflad i szafek
- zabezpieczenia przed otwarciem sprzętów AGD
- zabezpieczenia do gniazdek
- klamki do okien na klucz
- osłony na kanty, rogi i narożniki mebli
- drzwiczki do schodów i osłony na balustrady
Jednym z największych problemów młodych rodziców, szczególnie gdy dziecko rozpoczyna swobodny chód po całym domu, jest zabezpieczanie szuflad i szafek przed ciekawością. O ile nie należy całkowicie zabraniać dzieciom nabywania kolejnych umiejętności, w tym właśnie otwierania szuflad i szafek, to mimo wszystko warto mieć cała sprawę pod kontrolą. Brak kontroli może skutkować poważnymi konsekwencjami dla małych rączek naszych dzieci. Dlatego warto zainwestować w różnego rodzaju zabezpieczenia szafek, szuflad, drzwi. Zapraszamy do zapoznania się z rankingiem zabezpieczeń do szafek i szuflad dostępnym pod linkiem – https://mlodamamo.pl/jakie-zabezpieczenie-do-szafek-ranking/
Poza zabezpieczeniami samymi w sobie bardzo ważne jest także posiadanie bezpiecznych elementów z podstawowego asortymentu, które wykorzystuje się przy wychowywaniu dzieci. Mowa tutaj o kojcach dla dzieci, nosidełkach, matach na podłogę, ale także o fotelikach samochodowych, rowerowych i wózkach spacerowych, które zapewniają dziecku bezpieczeństwo w podróży lub w trakcie spacerów.
Poczucie bezpieczeństwa — sprawdź, co pozwala dziecku czuć się bezpiecznie
Dbaj o bliskość i dotyk
Dotyk to zmysł, który odgrywa największą rolę w trakcie pierwszych dni i miesięcy życia, Jest niezwykle rozwinięty u noworodków i niemowląt, dlatego tak zachęca się mamy do przytulania swojego dziecka tuż po porodzie. Ciepło skóry, bicie serca, kołysanie, przytulanie, głaskanie i całowanie — wszystko to buduje poczucie bezpieczeństwa, zmniejsza stres i uspokaja maluszka.
Utrzymuj stały rytm w ciągu dnia
Kolejny element, który przyczynia się do poczucia bezpieczeństwa to określony rytm w ciągu dnia. Dlaczego to takie istotne? Dzieci czują się bezpieczniej, gdy wiedzą, co je czeka. Przyzwyczajają się do określonych godzin, a nawet kolejności wykonywania czynności. W ten sposób ich najbliższe otoczenie staje się znajome, przewidywalne, a więc pozbawione stresu, lęku, niepewności i braku bezpieczeństwa.
Nie zostawiaj dziecka samemu sobie
Dzieci również mają swoje humory. Czasami jedyny sposób, w jaki mogą zakomunikować niezaspokojone potrzeby to głośny płacz. I chociaż możesz czuć się zmęczona, zirytowana lub wydaje Ci się, że dziecko czasami musi się wypłakać — zawsze reaguj!
Nie pozostawiaj dziecka samemu sobie w momencie, gdy czuje się smutne, zdenerwowane lub samotne. Płacz to wyznacznik, że dziecko Cię potrzebuje. Nie karz go za emocje, jakie odczuwa. Twojej obecności, bliskości, tulenia, a czasami wysłuchania i pocieszenia. Jeśli nie reagujesz na dziecko, które jest zestresowane lub odczuwa dyskomfort, szybko nauczy się, że nie może na nikim polegać. W ten sposób w dorosłym życiu nauczy się w niezdrowy sposób tłumić emocje lub sięgać po substancje, które je zagłuszą.
Wspieraj i kochaj bezwarunkowo, ale bądź rodzicem
Na pewno kochasz swoje dziecko, ale zastanów się, czy przejawia się to we wszystkich słowach, czynach i odruchach. Czy pokazujesz swoje niezadowolenie lub zawód, gdy dziecku nie uda się spełnić Twoich oczekiwań? Czy na Twojej twarzy pojawia się grymas, gdy dziecko próbuje Ci pomóc, ale zbytnio mu to nie wychodzi?
Bezwarunkowa miłość i wsparcie budują poczucie bezpieczeństwa tylko wtedy, gdy dziecko słyszy i widzi przejawy wsparcia, a nie krytykę i niezadowolenie. Gdy widzi, że rodzic go akceptuje. Niestety, same słowa o miłości nie wystarczają — szczególnie jeśli Twój maluch nie rozumie jeszcze słów.
Pamiętaj jednak, że bezwarunkowa miłość nie jest równoznaczna z brakiem wyraźnych granic. Zawsze bądź rodzicem, który wyraźnie akceptuje (lub nie) określone zachowanie. Jeżeli za jednym razem dasz przyzwolenie, a za innym razem nie, dziecko straci poczucie bezpieczeństwa w domu. Twoje zachowania jako rodzica staną się dla niego nieprzewidywalne, co również negatywnie wpłynie na wasze relacje oraz relacje dziecka z innymi w dorosłym życiu.
Podsumowanie
Zapewnienie bezpieczeństwa w dzieciństwie ma wpływ na całe życie malucha. Na to, jak radzi sobie z przeciwnościami, czy potrafi stawiać granice i wsłuchiwać się w swoje potrzeby. Ma również wpływ na relacje rodzic-dziecko. Jeżeli czuje się bezpiecznie wśród domowników, nie boi się mówić o swoich problemach, czy dzielić się szczęśliwymi wydarzeniami z życia. Dbając o bezpieczne, przewidywalne, pozbawione stresu i lęku środowisko podążasz we właściwym kierunku jako rodzic.