plyta gazowa

Jak wybrać najlepszą płytę gazową?

Płyty gazowe bardzo często wypierane są przez indukcję lub płyty elektryczne. Nie zawsze jest to dobry pomysł, dlatego podczas podejmowania decyzji o wyborze płyty warto zastanowić się nad opcją gazową. To proste, wygodne i co najważniejsze, budżetowe rozwiązanie. Na co szczególnie zwracać uwagę przy zakupie płyty gazowej? Podpowiadamy!  

Płyta gazowa – czy jest bezpieczna?

Płyty gazowe u wielu osób wzbudzają niepokój. To zrozumiałe, ponieważ gaz jest bardzo niebezpieczną substancją, jednak warto wiedzieć, że nie ma się czego bać. Używając sprzętu nowej generacji, praktycznie niemożliwe jest zatrucie się gazem. Zgodnie z unijną dyrektywą, używane obecnie płyty gazowe muszą być wyposażone w zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu. To specjalne czujniki, które w razie potrzeby automatycznie zablokują dopływ gazu do palnika. Producenci płyt nie zatrzymują się jednak na tym i bardzo często uzupełniają sprzęt własnymi zabezpieczeniami. W przypadku marki Electrolux jest to np. funkcja Gas Stop. Dzięki temu, sprzęt gazowy nie różni się pod względem bezpieczeństwa od sprzętu elektrycznego.  

Płyta gazowa – zalety

Nie ma wątpliwości, że największą zaletą płyt gazowych jest cena. Niedrogie i jakościowe płyty gazowe, np. marki Electrolux, zakupić można już za około 700 zł. Mimo rosnących cen gazu, korzystanie z tego paliwa do gotowania w gospodarstwie domowym jest wciąż tańsze niż korzystanie z prądu. Osoby, które na co dzień wykorzystują płyty gazowe, często podkreślają, że przygotowane na nich dania mają zupełnie inny smak niż te z płyt elektrycznych. Dotyczy to zwłaszcza mięsa czy ryb, które dzięki płycie gazowej mają bardziej wyrazisty smak. Płyta gazowa jest również bardzo prosta w obsłudze, a do tego pozwala na natychmiastową regulację energii podgrzewania. Gdy potrawa się przypala lub odwrotnie, smaży się zbyt wolno, można natychmiastowo zwiększyć lub zmniejszyć płomień.  

  Zasłony w liście - odmień swoje wnętrze

Najlepsza płyta gazowa

Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z płytami gazowymi, podczas wyboru sprzętu zwykle czują się nieco zagubione. Nic dziwnego. Oferta producentów jest ogromna i łatwo pogubić się we wszystkich funkcjach. Pierwsze, na co warto zwrócić uwagę, to ilość palników. W przypadku małych i średnich gospodarstw domowych zwykle wystarczają 4 palniki. To ilość, która pozwala na komfortowe przygotowanie potraw. W przypadku większych rodzin lub osób gotujących dużo, można rozważyć opcje 5-palnikową. Piąty palnik jest najczęściej największy i dedykowany wokom lub bardzo dużym garnkom. To samo dotyczy szerokości płyty. Najpopularniejsze na rynku są płyty o szerokości 60 cm. W razie potrzeby, zawsze warto rozważyć jednak szerszą płytę, np. 70 lub nawet 90 cm.  

Płyta gazowa ceramiczna czy płyta gazowa szklana?

Czynnikiem, na który trzeba zwrócić uwagę, jest także tworzywo z jakiego wykonana została płyta. Najlepiej prezentuje się stal nierdzewna INOX, jednak może być ona dość trudna w utrzymywaniu czystości, dlatego podczas zakupu należy pamiętać, że taka płyta będzie wymagała odpowiedniej pielęgnacji. Mniej spektakularna, jednak znacznie łatwiejsza w czyszczeniu jest płyta stalowa pokryta emalią. Jeszcze innym rozwiązaniem może być płyta gazowa szklana. Tego typu sprzęt wykonuje się z wytrzymałego hartowanego szkła. Tworzywo to sprawia, że płyta wyglądem przypomina płyty elektryczne. Płyty szklane stosunkowo łatwo utrzymać w czystości. Warto jednak zwrócić uwagę na jej kolor. Na ciemniejszych odcieniach pojawić się mogą widoczne smugi, dlatego bezpieczniejszą opcją jest biały kolor.  

Jaką płytę gazową kupić?

Ciekawym produktem jest płyta gazowa od marki Electrolux, np. model KGV7539IK. To płyta wykonana ze szkła. Zadowolone będą z niej zwłaszcza osoby, które nie przepadają za tradycyjnymi pokrętłami, którymi steruje się klasyczne płyty gazowe. W tym przypadku mamy do czynienia z nowoczesną technologią. Dobra płyta gazowa Electrolux uruchamia się podobnie jak indukcja, czyli jednym przyciskiem, a sterowanie pracą palników odbywa się przy pomocy przycisków, jak w przypadku modeli elektrycznych. Płyta gazowa marki Electrolux przypadnie do gustu także rodzicom, którym zależy na bezpieczeństwie maluchów. Sprzęt wyróżnia bowiem blokada bezpieczeństwa, która uniemożliwia przypadkowe włączenie płyty grzejnej. Zapobiega także zmianie ustawień przez dziecko. 

  Perfumy o zapachu bzu - wiosna przez cały rok. Które perfumy pachną subtelnie bzem?

Artykuł powstał w ramach współpracy z marką Electrolux