kobieta patrzy

Jak rozpoznać choroby skóry?

Duża część społeczeństwa zmaga się z problemami skórnymi, powodowanymi przez różne czynniki zewnętrzne. Warto pamiętać, że pod żadnym pozorem nie wolno ich lekceważyć, a wszelkie niepokojące zaczerwienienia, świąd czy rosnące pieprzyki powinny być konsultowane chociażby z lekarzem pierwszego kontaktu. Wiele osób próbuje leczyć się samemu, jednak zdiagnozowanie schorzenia często nie jest takie proste. Warto jednak przyjrzeć się swojej skórze, gdyż zmiany mogą być objawem m.in. takich chorób jak łuszczyca, egzema lub atopowe zapalenie skóry.

Łuszczyca

Najpopularniejszą odmianę łuszczycy jest tzw. łuszczyca pospolita. Obok niej występują także inne odmiany, m.in. kropelkowata, plackowata oraz stawowa (atakuje stawy). Łuszczyca nie jest zaraźliwa i absolutnie nie można się nie zarazić przez podanie ręki, jedzenie tymi samymi sztućcami lub picie z jednej butelki. Podejrzewa się, że łuszczyca ma podłoże genetyczne, a zazwyczaj objawia się między 10 a 40 rokiem życia, w postaci czerwonych lub różowych plam, które po czasie pokrywają się łuskami o szarej barwie.

Należy mieć na uwadze, że łuszczyca jest chorobą przewlekłą i ma tendencję do nawrotów oraz okresów samoistnego ustępowania.

Egzema

Mianem egzemy określa się grupę chorób skórnych, które można jednak podzielić na dwa rodzaje – egzogenną i endogenną. Zmiana skórna spowodowana czynnikiem zewnętrznym jest nazywana egzogenną, czyli kontaktową. Można porównać to z reakcją alergiczną. Podłoże endogenne wynika z predyspozycji organizmu do zachorowania, np. uwarunkowania genetyczne, nieprawidłowości w funkcjonowaniu systemu odpornościowego itp. Często też bywa tak, że te dwa czynniki nakładają się na siebie.

Egzema objawia się zmianami skórnymi, których drapanie tylko pogarsza sprawę i prowadzi do powstawania pęcherzy i wysuszenia skóry. By złagodzić przebieg egzemy warto skupić się na urozmaiceniu diety i zmiany garderoby na przewiewną, naturalną – najlepiej bawełnianą.

  Zespół policystycznych jajników (PCOS) - co to jest, objawy, leczenie

AZS czyli Atopowe Zapalenie Skóry

Atopowe Zapalenie Skóry kojarzy się zazwyczaj z dziecięcą chorobą dermatologiczną. Po części takie przeświadczenie jest słuszne, bo dzieci są wyjątkowo podatne na AZS, jednak należy pamiętać, że może dotknąć również dorosłych. Źródło choroby to zazwyczaj genetyczne predyspozycje pacjenta. Zazwyczaj organizm osoby chorującej na AZS reaguje nietypowo na dany czynnik pochodzący z otaczającego o środowiska, a to z kolei prowadzi do reakcji alergicznej. Atopowe zapalenie skóry leczy się lekami przeciwuczuleniowymi i kortykosteroidami w postaci maści . Leczenie należy dobierać indywidualnie do pacjenta. Inaczej będzie przebiegało u dzieci, a inaczej u dorosłych pacjentów.

Choroby skóry to nie tylko problem zewnętrzny i uszczerbek dla urody. To przede wszystkim problem zdrowotny, którego nie powinno się bagatelizować. Wymaga on takiej samej konsultacji lekarzem, jak każda inna dolegliwość. Różnorodność chorób skóry jest tak ogromna, że nie można leczyć się na własną rękę. Terapia powinna być dobrana odpowiednio do schorzenia.