kobieta spi na lozku

Jak pościelić łóżko? Aranżacja sypialni

Sypialnia pełni rolę naszego głównego miejsca wypoczynku. Istnieje kilka elementów obowiązkowych, które znajdują się w absolutnie każdej sypialni, jednak to od nas zależy, jak zaaranżujemy to pomieszczenie. Na wygląd pokoju wpływ kilka elementów, takich jak na przykład kolor ścian, charakter dodatków oraz styl mebli, jednak w przypadku sypialni ogromną rolę pełni także dobór odpowiedniej pościeli. Korzystając z różnego rodzaju tekstyliów, jesteśmy w stanie pięknie dopełnić wyglądowi sypialni, mając jednocześnie możliwość szybkiej zmiany stylu. Jak ładnie pościelić łózko oraz prostymi sposobami zaaranżować naszą sypialnię? Odpowiedzi na te pytania zawarliśmy w poniższym artykule! 

Jak ładnie pościelić łózko?

Nie ma jednego sposobu na pościelenie łózka. Każdy ma trochę inne wymagania i estetykę. Można jednak wyróżnić kilka podstawowych aranżacji, które z łatwością każdy zastosuje w swojej sypialni:

  1. Minimalistyczny styl hotelowy – jeśli uwielbiasz specyficzny charakter pokojów hotelowych, to w łatwy i szybki sposób możesz zastosować go w swojej sypialni. Zazwyczaj w pokojowych łózkach stosuje się prostą i praktyczną białą pościel w połączeniu z jednokolorową narzutą i kilkoma pasającymi poduszkami dekoracyjnymi.
  2. Praktyczne ścielenie pościelowe – jeśli sypialnia jest dla ciebie jedynie miejscem snu i regeneracji, to prawdopodobnie spodoba ci się aranżacja z wykorzystaniem pościeli. W tym przypadku to właśnie ona gra w wystroju pierwsze skrzypce, dlatego wybierając kolor i styl pościeli stawiaj na ciekawe wzory i nieoczywiste kolory. Rezygnując z przykrywania pościeli narzutą lub kocem zyskujemy bardziej praktyczne posłanie, które nie wymaga dodatkowego czasu.
  3. Pomiędzy ładem a nieładem – jest to aranżacja, która stoi pośrodku między ścieleniem a nieścieleniem łóżka, nazywana także artystycznym nieładem.  Do naszej pościeli wystarczy jedynie dobrać narzutę lub pled, które następnie kładziemy w dolnej połowie posłania. Aby podróżować nieco naszą aranżację, możemy także dorzucić do niej kilka dekoracyjnych poduszek.
  4. Pełna aranżacja – dla tych, którzy cenią sobie ład i porządek przygotowaliśmy propozycję, która w pełni odmieni wygląd każdego łózka. Wybieramy estetyczną narzutę oraz pled, dobieramy do nich kilka rodzajów poduszek dekoracyjnych.
  • Narzutą przykrywamy całe łóżko (ważne, aby zdecydować się na większy rozmiar spływający aż do ziemi).
  • Pled składamy i umieszczamy tak, aby zakrywał dolną ⅓ naszego łóżka.
  • Poduszki układamy według uznania w ciekawą kompozycję w górnej ⅓ posłania.
  Przedpokój, garderoba, pralnia, spiżarnia – czy są potrzebne? Jak je zaaranżować?

Ładna pościel bawełniana

Bawełna towarzyszy naszemu gatunkowi od tysięcy lat. Już przed wiekami nasi przodkowie zauważyli jak wytrzymały i praktyczny jest to materiał. Obecnie z bawełny wykonuje się ogromną ilość rzeczy, a pościele bawełniane wciąż królują na podium najczęściej wybieranych pościeli. Czym właściwie charakteryzuje się pościel bawełniana? Po pierwsze naturalny materiał jest delikatny nawet dla najbardziej wrażliwej skóry, dlatego często wybierana jest przez rodziców. Po drugie materiał ten ma właściwości higroskopijne, co utrudnia rozwój roztoczom, ułatwiając alergikom spokojny sen. Po trzecie jest to materiał wytrzymały, zatem możemy wielokrotnie prać go w temperaturze 60 stopni, pozbywając się wszelkich zabrudzeń i szkodliwych dla zdrowia grzybów i alergenów. Kolejną bardzo istotną cechą pościeli bawełnianej jest to, że ze względu na swoją popularność istnieje ogromna różnorodność dostępnych kolorów, wzorów i stylów, zatem dobór pościeli do swoich wymagań aranżacyjnych, nie stanowi żadnego problemu.

Jak dobierać poduszki dekoracje?

Poduszki dekoracyjne są jak tajne bronie wszystkich tych, którzy zajmują się dekoracją wnętrz. Te małe i wydawałoby się nieznaczące elementy, mają ogromny potencjał, który sprawia, że pięknie dopełniają wystrojowi każdego pomieszczenia. Dobierając poduszki do sypialni, należy wziąć pod uwagę na to, by pasowały one do naszego wystroju tematycznie i kolorystycznie. Nic nie stoi na przeszkodzie, by kupić kilka różnych zestawów  poszewek dekoracyjnych, które będą dobrane do różnych potencjalnych aranżacji, które wybierzemy, ścieląc łózko.

Artykuł powstał we współpracy z Darymex.pl