serum do twarzy

Jak dobrać serum do twarzy do danego typu skóry?

Skóra dzieli się na suchą, tłustą i mieszaną, a ponadto może być także wrażliwa, trądzikowa, ze skłonnością do alergii i widocznymi naczynkami. Czy wiesz, jaka jest Twoja skóra i które z popularnych substancji będą dla niej najkorzystniejsze? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania, biorąc na tapet serum do twarzy!

Czym się różni krem od serum?

Zacznijmy od podstaw, czyli przypomnienia sobie, czym różni się krem od serum do twarzy? Po pierwsze: konsystencją. Zazwyczaj kremy są… no cóż, kremowe i gęstsze. Z tego powodu często sprzedaje się je w słoiczkach, gdyż w takim opakowaniu najłatwiej jest przechowywać i używać taki produkt. Serum zaś może mieć formę lekkiego żelu, olejku lub emulsji.

Oba typy produktów różnią się też funkcjonalnością: kremu używamy po to, by skóra twarzy była nawilżona i chroniona: np. przed nadmierną utratą wody z naskórka, czy przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, takich jak smog, promienie UV, wiatr, deszcz. Oprócz tego krem może wykazywać pewne działanie w kierunku zapobiegania bardziej zaawansowanym problemom: będzie działał jako prewencja przeciwzmarszczkowa, łagodził stany zapalne skóry wrażliwej i trądzikowej lub dostarczał odpowiedniej ilości nawodnienia. Jeżeli jednak będziesz chciała sięgnąć po kosmetyk o bardziej ukierunkowanym i skoncentrowanym działaniu – sięgniesz po serum.

Dobre serum do twarzy o lekkiej konsystencji, z powodzeniem możesz stosować w duecie z ulubionym kremem! Będzie wtedy rozszerzało zakres Twojej codziennej pielęgnacji, dokładając do niej skoncentrowane dawki składników aktywnych.

Jakie serum do twarzy, do cery suchej?

Jeżeli Twoja skóra jest sucha z natury, ale jednocześnie chciałabyś zacząć wprowadzać elementy prewencji przeciwzmarszczkowej, dołożenie do swojej pielęgnacyjnej rutyny serum jest dobrym pomysłem! Wybierz produkt, który będzie wspierał prawidłowe funkcjonowanie bariery hydrolipidowej. Szukaj w preparatach takich składników jak: ceramidy, peptydy, kwas hialuronowy, skwalan, niacynamid czy koenzym Q10.

  Jak dobrać odpowiedni kolor szminki do urody?

Dzięki nim dostarczysz swojej twarzy odpowiedniego nawilżenia, ale jednocześnie zabezpieczysz ją przed utratą cennej wilgoci. Odpowiednio nawilżona cera będzie wyglądać bardziej promiennie i zyska na sprężystości.

Jakie serum do twarzy tłustej?

Pielęgnacja cery tłustej niesie ze sobą wiele wyzwań. Jednym z największych jest wybór odpowiednich kosmetyków, które jednocześnie złagodzą stany zapalne, nawilżą i pomogą w delikatny sposób złuszczyć naskórek. Bardzo często zdarza się, że skóra tłusta ze skłonnością do powstawania wyprysków jest jednocześnie bardzo wrażliwa i wcale nie reaguje dobrze na wszelkie próby agresywnego oczyszczania!

Intuicyjnie wiele kobiet sięga po sera kwasowe, które skutecznie wspierają prawidłową eksfoliację naskórka. Jest to dobry pomysł, jednak w przypadku podrażnionej skóry może wywołać odwrotny efekt. Skóra tłusta często potrzebuje przede wszystkim odpowiedniego nawilżenia i odbudowania bariery hydrolipidowej. Wiele stanów mikrozapalnych powstaje w skutek szkodliwych czynników zewnętrznych, a odpowiednie wsparcie bariery BHL może skutecznie przeciwdziałać nowym wypryskom.

Dodatkowo, warto włączyć także do pielęgnacji serum do twarzy z dodatkiem prebiotyków, które wspierają odbudowę naturalnego mikrobiomu cery, oraz serum z witaminą C, które pomoże usunąć ślady po wypryskach i wspomoże walkę z wolnymi rodnikami.

Jakie serum do cery wrażliwej?

Wybierając odpowiedni kosmetyk do cery wrażliwej, warto mieć na uwadze to, co jej nie służy: czy wiesz, że za najbardziej alergizujące uznaje się substancje zapachowe i odpowiadające za kolor kosmetyku? W tej sytuacji warto sięgnąć po serum z kategorii dermokosmetyków. To produkty komponowane z myślą o cerach problematycznych.

Jakich substancji szukać? Postaw na popularne w ostatnim czasie ceramidy, łagodzący pantenol, nawilżający mocznik i betainę – to składniki, które zadziałają kojąco. W przypadku cery skłonnej do podrażnień warto też zwrócić szczególną uwagę na delikatne, ale dokładne oczyszczanie: tak, by przed nałożeniem kolejnej porcji kosmetyku dokładnie usunąć poprzednią.