kobieta wciera krem w twarz

Jak dbać o tłustą cerę?

Tłusta cera wymaga szczególnej pielęgnacji. Najczęściej traktowana jest jednak po macoszemu – bez należytej troski i uwagi. Nadmiernie przetłuszczająca się i skłonna do niedoskonałości, atakowana jest z reguły agresywnymi, wysuszającymi kosmetykami, które tylko prowadzą do pogorszenia jej kondycji. Jak dbać o tłustą cerę?

Jak dbać o tłustą cerę?

Skóra tłusta powszechnie bywa określana jako „świecąca się” lub „błyszcząca”. Charakterystyczną jej cechą jest nadprodukcja sebum, wynikająca z zaburzonej, nadaktywnej pracy gruczołów łojowych. Doprowadza to do nadmiernego przetłuszczania się jej powierzchni. Znamienną cechą cery tłustej jest nie tylko intensywna produkcja sebum, lecz także zwiększona grubość warstwy rogowej, rozszerzone pory i słabsze ukrwienie, a ponadto skłonność do pojawienia się niedoskonałości.

Najczęstszą przyczyną nadmiernego wydzielania łoju jest zwiększona produkcja dihydrotestosteronu (DHT). Czynnikami prowadzącymi do przetłuszczania się cery mogą być także: nieodpowiednia dieta, stres, odwodnienie organizmu – czy wreszcie – agresywna pielęgnacja.

Pielęgnacja tłustej cery – krok po kroku

Jak dbać o tłustą cerę? Pielęgnacja skóry powinna opierać się na działaniu wielotorowym i doborze synergicznie pracujących ze sobą kosmetyków. Cel to zachowanie równowagi między tym, co wydzielane, a tym, co usuwane ze skóry. Należy skupiać się na delikatnym i regularnym oczyszczaniu, zmniejszeniu grubości warstwy rogowej skóry, normalizacji pracy gruczołów łojowych, poprawie ukrwienia oraz nawilżaniu.

  Twarde pięty - jak usunąć naskórek z pięt? 13 domowych sposobów

1. Oczyszczanie

Oczyszczanie skóry tłustej powinno opierać się na produktach z łagodnymi środkami myjącymi. Dobrym rozwiązaniem może być też dwuetapowe oczyszczanie skóry z pomocą olejku myjącego. O cerę tłustą dbać warto z pomocą olejów bazujących na NNKT, np. z czarnuszki, jojoba, pestek dyni. W przypadku oczyszczania skóry tłustej niezwykle ważne jest także delikatne, systematycznie jej złuszczanie, w celu usunięcia martwego naskórka i dotlenienia skóry. W tym celu stosować należy wyłącznie peelingi enzymatyczne lub chemiczne – szeroki wybór sprawdzonych kosmeceutyków znajdziecie m.in. na https://www.4skin.pl/.

2. Tonizacja

Odpowiednio dobrany tonik (koniecznie bezalkoholowy) przywróci optymalne pH skóry i przygotuje ją do dalszej pielęgnacji. Aby jak najlepiej zadbać o cerę tłustą, warto postawić na produkty bogate w substancje antyoksydacyjne, przeciwzapalne i rewitalizujące, które wyciszą skórę i usprawnią komunikację międzykomórkową.

3. Substancje czynne

Skóra tłusta, jak każda inna, potrzebuje nawilżenia. Często okazuje się, że to właśnie odwodnienie jest bezpośrednią przyczyną spotęgowanego przetłuszczania się skóry. Za dnia warto postawić na lekkie kremy, żele bądź emulsje normalizująco-nawilżające. Na noc dobrze sięgnąć po bardziej odżywcze produkty o ukierunkowanym działaniu, które dostarczą skórze niezbędnych składników aktywnych. Praktyczne wskazówki pomocne w wyborze odpowiednich kosmetyków znajdziecie np. na stronie https://www.4skin.pl/tlusta-skora-jakie-kosmetyki-do-pielegnacji/.

  Jak dbać o dłonie? 9 najważniejszych zabiegów na dłonie

4. Ochrona przeciwsłoneczna:

Kompleksowe działanie to podstawa przy dbaniu o tłustą cerę. Dotyczy to także ochrony przeciwsłonecznej. Czasy, kiedy oferta kremów z filtrem ograniczała się głównie do ciężkich, natłuszczających kosmetyków, już dawno za nami. Dobrym wyborem może być np.  https://www.4skin.pl/produkt/mesoestetic-mesoprotech-mineral-matt-anti-aging-fluid-krem-matujacy-z-ochrona-przeciwsloneczna-spf50-50ml/, czyli lekka emulsja z filtrami mieszanymi, która zapewni odpowiednią ochronę bez niepotrzebnego obciążenia.

Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki rozwiały wątpliwości dotyczące tego, jak dbać o cerę tłustą. Warto pamiętać, że nieoceniony wpływ na jej kondycję ma nie tylko pielęgnacja, lecz także styl życia – przede wszystkim zdrowa dieta i optymalne nawodnienie.