Spis treści
Jak urządzić jadalnię w stylu rustykalnym? Jakie cechy są charakterystyczne dla stylu rustic? Na jakie meble i dodatki postawić? Przeczytaj artykuł, aby poznać odpowiedzi na powyższe pytania.
Jadalnia w stylu rustykalnym – oaza spokoju i rodzinna przestrzeń
Styl rustykalny zyskał na popularności przede wszystkim dlatego, że hołduje prostocie, minimalizmowi, a równocześnie wprowadza do wnętrz nastrój i przytulny charakter. Urządzając jadalnię w stylu rustykalnym, zyskamy rodzinną przestrzeń – nie tylko do wspólnych posiłków, ale również do odpoczynku i rozmów. Jej sielski charakter często nawiązuje do spokojnej wsi, gdzie życie toczy się z dala od wielkomiejskiego pędu i pogoni za karierą.
Styl rustykalny – jak wprowadzić go do jadalni?
Chcąc stworzyć przestrzeń jadalni w stylu rustykalnym, a także dodać jej przytulnego i sielskiego charakteru, powinniśmy postawić na naturalność – czyli na naturalne barwy oraz na naturalne materiały.
Meble do jadalni rustykalnej
W jadalni rustykalnej króluje drewno. Nie może w niej zabraknąć stołu i krzeseł, a coraz częściej przestrzeń uzupełniamy także witrynami, kredensami czy komodami. Wybierając drewniany stół do jadalni, zwróćmy uwagę na liczbę osób, która codziennie będzie wspólnie zasiadać do posiłku, a także na to, czy mamy zamiar urządzać przyjęcia z większą liczbą zaproszonych gości.
Do współczesnej jadalni warto zakupić stół rozkładany. Dzięki temu rozwiązaniu nie ograniczymy i nie zmniejszymy optycznie metrażu, a także będziemy przygotowani na rodzinne święta i inne okazje. Co ważne, nowoczesne stoły rozkładane występują w wersji z blatem jednolitym oraz z blatem dzielonym. Oznacza to, że możemy dobrać taki mebel, w którym dostawiony blat nie będzie się odznaczać, a my nie będziemy musieli zakrywać oryginalnego rysunku słojów na drewnie czy jego przebarwień za pomocą obrusa.
Zamykane, przeszklone szafki w komodzie, witrynie czy w kredensie pozwalają nam wyeksponować zastawę stołową, a także ochraniają ją przed osadzaniem się kurzu. Oczywiście zastawa stołowa czy porcelana to jedynie przykłady. Za szkłem możemy umieścić również: kolekcję kaw, herbat, alkoholu z całego świata, ozdobne wazony i doniczki, proste rzeźby, rodzinne pamiątki, zdjęcia w ramkach. Pamiętajmy jednak o tym, że jeżeli tworzymy jadalnię wydzieloną z kuchni czy z salonu, a także dysponujemy niewielkim metrażem, to dodatkowe meble mogą zaburzyć proporcje wnętrza, obniżyć jego funkcjonalność oraz wizualnie je zagracić.
Współczesne zasady aranżacji wnętrz pozwalają na łączenie ze sobą różnych mebli. Oznacza to, że nie musimy kupować mebli z tych samych kolekcji, a nawet w identycznych kolorach. Ważne jest natomiast, aby miały one element wspólny.
Dodatki do jadalni w stylu rustykalnym
Tak jak wspomnieliśmy wyżej, rustykalna jadalnia ma stworzyć w naszym domu sielski klimat. Nawiązują do niego zwłaszcza motywy kwiatowe, motywy folkowe, na przykład na kolekcji talerzy, porcelany, na wazonach, serwetkach czy obrusie. Nie zapominajmy również o żywych roślinach. Mogą to być na przykład urocze polne kwiaty czy zioła.
Pamiętajmy o tym, aby wybierać naturalne materiały, takie jak: wiklina, kamień, len, bawełna. Ciekawym pomysłem będzie wyposażenie jadalni w wiklinowe dodatki: w kosze na owoce, w podkładki pod talerze lub kubki, w wiklinowy kosz na gazety czy w lampy z wiklinowym kloszem.
Na ścianach możemy powiesić obrazy nawiązujące do natury lub wiejskiej tematyki. W tym przypadku również postawmy na minimalizm i prostotę, unikając wyróżniającej się kolorystyki. Na przykład obraz przedstawiający czerwone maki na tle zielonej trawy może zakłócić harmonię jadalni. Lepiej więc wybierać pomiędzy kolorami stonowanymi, które nie będą przyciągać wzroku do tego elementu wystroju.
Kolorystyka ścian
Na ścianach w jadalni rustykalnej królują zwłaszcza: biel, beż, krem, jasne odcienie brązu, odcienie zieleni. Często wykorzystywane są również drewniane deski czy cegła dekoracyjna (bielona lub naturalna). Oczywiście kolorystykę ścian należy dobrać w zgodzie z przestrzenią, którą dysponujemy. Co to oznacza? Cegła dekoracyjna czy biel mogą nie sprawdzić się w jadalni, która wydzielona jest na przykład z kuchni. Wnętrze rustykalne ma być nie tylko ładne, ale także jak najbardziej praktyczne.
Jaka podłoga do jadalni rustykalnej?
Wybierając podłogę do jadalni, powinniśmy także pamiętać o tym, że musi być ona wykonana z takiego materiału, aby utrzymanie czystości nie sprawiało nam trudności. Najczęściej wybierane są więc drewno i kamień.
Podłoga wykonana z kamienia idealnie wpisuje się w rustykalny charakter jadalni, a także wyróżnia to pomieszczenie. Natomiast podłoga wykonana z drewna, lub paneli imitujących prawdziwe drewno, to zawsze dobry i polecany wybór. Drewno może występować w wersji bielonej, ale warto postawić na naturalny kolor i zaprezentować wyjątkowe usłojenie. Co więcej, z drewnianą podłogą będą dobrze komponować się zarówno meble wykonane z tego samego odcienia drewna, jak i białe czy specjalnie postarzane.
Dziennikarka, blogerka – pozytywnie zakręcona na punkcie mody i urody. Uwielbiam pisać i dzielić się wiedzą z innymi.