Spis treści
Astygmatyzm to powszechna wada wzroku, charakteryzująca się nieostrym widzeniem, i to na każdą odległość. Bez odpowiedniej korekcji wręcz uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Problem ten możesz rozwiązać, stosując soczewki kontaktowe.
W tym artykule omawiamy, czym jest astygmatyzm, jakie soczewki przeznaczone są do jego korygowania i podajemy konkretne przykłady miesięcznych soczewek kontaktowych dla astygmatyków, wraz z ich wadami i zaletami.
Astygmatyzm – co to takiego?
Astygmatyzm to wada wzroku, w trakcie której rogówka osoby chorującej nie posiada prawidłowego, okrągłego kształtu, a jest rozciągnięta i przypomina piłkę do rugby. Przez to wpadające do niej światło jest mocno zniekształcone i powoduje zamazany, niewyraźny obraz z każdej odległości – zarówno z bliska, jak i daleka. Bardzo często towarzyszy temu ból głowy i często odczuwane zmęczenie.
Specjaliści uznają, że astygmatyzm jest chorobą dziedziczną. Można jednak nabyć wadę wzroku w trakcie życia – poprzez poważne uszkodzenia rogówki, gałki ocznej lub cukrzycę. Astygmatyzm występuje najczęściej u dzieci i dorosłych po 40. roku życia i bardzo często łączy się z krótko- lub dalekowzrocznością.
Astygmatyzm – dlaczego warto korygować wadę z użyciem soczewek kontaktowych?
Chcąc korygować posiadaną wadę wzroku, masz do dyspozycji dwa rozwiązania – okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe. Okulary tego rodzaju wyposażane są w szkła cylindryczne o różnej mocy załamywania promieni świetlnych, dopasowywane do indywidualnych potrzeb użytkownika. Im poważniejsza wada wzroku, tym szkła okularów są grubsze. W pewnym momencie bardzo trudno o komfort korzystania z nich.
Z tego powodu wiele osób decyduje się na wypróbowanie soczewek kontaktowych dla astygmatyków. Tym bardziej, że obecnie oferty producentów są bardzo rozbudowane i znalezienie pary idealnie dopasowanej do potrzeb nie jest trudne ani kosztowne.
Jakie soczewki kontaktowe dla astygmatyków?
Astygmatykom przeznaczony jest osobny rodzaj soczewek kontaktowych – soczewki toryczne. Cechują się specyficznym kształtem, który umożliwia załamywanie promieni świetlnych w przekroju pionowym i poziomym. Dzięki grubszej strefie dolnej utrzymują się w jednej pozycji – nie podwijają się ani nie wypadają, nawet u osób prowadzących aktywny tryb życia. To bardzo ważne w korekcji astygmatyzmu.
W grupie soczewek torycznych znajdują się soczewki jednodniowe, miesięczne i roczne oraz – ze względu na wykorzystany materiał – miękkie, twarde i gazoprzepuszczalne. To, które z nich wybierzesz zależy w całości od Twoich preferencji. W tym artykule pragniemy skupić się jednak na miesięcznych soczewkach torycznych.
Miesięczne soczewki kontaktowe dla astygmatyków – wady i zalety:
- PLUS – Duża innowacja
Rynek soczewek kontaktowych zmienia się szybko i intensywnie. Było to widoczne szczególnie w ostatnich latach. Niektórzy użytkownicy mogą jeszcze pamiętać czas, kiedy miesięczne soczewki toryczne nie były dostępne, a w kategorii planowej wymiany istniały wyłącznie szkła kwartalne i roczne. Obecnie nie dość, że oferty miesięcznych wersji pękają w szwach, to jeszcze większość oferowanych produktów charakteryzuje się dużymi innowacjami.
Aktualnie dostępne miesięczne szkła kontaktowe to duża przepuszczalność tlenowa, samozwilżalność, ochrona przed promieniowaniem UV i nawet możliwość korzystania w trakcie snu.
- PLUS – Stosunkowo niska cena
Miesięczne soczewki kontaktowe cieszą się największą popularnością, co wymusza na producentach stosowanie coraz to lepszych rozwiązań oraz regularne weryfikowanie oferowanych cen. Duża rozpiętość cenowa – od 40 do nawet 200 zł – sprawia, że w kategorii miesięcznych soczewek torycznych każdy znajdzie produkt dopasowany do jego finansowych możliwości.
- PLUS – Higiena, bezpieczeństwo i wygoda
Jeśli tylko zastosujesz się do zaleceń producentów i będziesz regularnie oczyszczał swoje soczewki i przechowywał je w odpowiedni sposób, posłużą Ci wszystkimi swoimi zaletami przez obiecywane 30 dni. Miesięczny okres stosowania jest najbardziej optymalny – przy zachowaniu zalecanej higieny ryzyko gromadzenia zanieczyszczeń i schorzeń oczu jest bardzo małe. Z jedną parą na miesiąc nie produkujesz zbędnych odpadów (jak przy korzystaniu z jednodniowej wersji) i możesz zrobić zapas na kolejne miesiące, nie poświęcając na to osobnej szafki.
- PLUS – Największy wybór
W kategorii miesięcznych soczewek kontaktowych znajdziesz nie tylko soczewki toryczne, lecz również sferyczne i multifokalne, także w wersji kolorowej, wykonane z miękkiego, twardego i gazoprzepuszczalnego materiału. Trafisz na mnóstwo przecen i rabatów i do wybranego produktu z łatwością dopasujesz płyn pielęgnacyjny, często od tego samego producenta.
- MINUS – Konieczność oczyszczania
Miesięczne soczewki to nie rozwiązanie dla leniuchów i osób z problemami w wykonywaniu regularnych, rutynowych czynności. Wymagają one bowiem cowieczornego oczyszczenia specjalnym płynem i bezpiecznego przechowywania w przeznaczonym do tego pojemniku wypełnionym tymże płynem. I nie chodzi tutaj o – jak w przypadku ubrań – brzydki zapach czy wygląd. Tu chodzi o Twoje zdrowie, bo soczewki z czasem zbierają różnego rodzaju zabrudzenia – osady białkowe, tłuszczowe, drobnoustroje, kurz i pozostałości po makijażu. Jeśli Twoje oko będzie miało z nimi kontakt przez dłuższy czas, ryzyko schorzeń mocno wzrasta.
- MINUS – Nie na basen ani ring
Jeśli Twoja aktywność polega na treningach na siłowni, bieganiu i tym podobnych, nie ma problemu – wystarczy, że po zakończonym treningu zdejmiesz, oczyścisz i założysz szkła ponownie. Jeśli jednak uwielbiasz pływanie lub trenujesz sztuki walki, miesięczne soczewki mogą nie być najlepszym rozwiązaniem. W wodzie gromadzą one szereg zanieczyszczeń, które trudno usunąć nawet z pomocą specjalistycznego płynu, a na ringu istnieje duże ryzyko kontaktu rękawicy z okiem i tym samym soczewką. Bardzo często w tym momencie szkła podwijają się lub wypadają i koniecznie jest założenie nowej pary.
Miesięczne soczewki kontaktowe dla astygmatyków – przykłady:
Jednymi z najpopularniejszych soczewek miesięcznych dla astygmatyków są Biofinity® Toric. Wykonane z innowacyjnego, silikonowo-hydrożelowego materiału charakteryzują się bardzo cienką krawędzią, dużą miękkością i elastycznością, dzięki którym perfekcyjnie dopasowują się do indywidualnego kształtu oka i pozostają niewyczuwalne przez cały czas stosowania. Wysoki współczynnik przepuszczalności tlenowej utrzymuje oko w zdrowiu. Podobnie jak intensywne nawilżenie, dzięki któremu nie ma mowy o suchości i zaczerwienieniu. Wzbogacone o dodatkowy system stabilizacji spełniają potrzeby narzucane przez astygmatyzm.
Więcej przykładów soczewek kontaktowych torycznych w wersji miesięcznej znajdziesz w sklepie Szkla.com.