Dlaczego lubimy czytać książki obyczajowe?

Udostępnij ten post!

Bardzo często ludzie nie mają pojęcia czym jest literatura piękna czy po prostu książki obyczajowe, i zaliczają te pozycje, których nie rozumieją do gatunku książek obyczajowych.

Książka obyczajowa – dla kogo?

Książki obyczajowe to jeden z najważniejszych gatunków realistycznych. Miały one swój początek w okresie pozytywizmu. Głównym założeniem książek obyczajowych jest fakt ukazania społeczeństwa lub grupy osób w określonym czasie i miejscu. Autorzy książek obyczajowych skupiają się przede wszystkim na pokazaniu realnego świata, obecnej kultury, wad i zalet społeczeństwa.

Książki obyczajowe, takie jak np. https://matfel.pl/pol_m_Ksiazki_Literatura-piekna_Obyczajowe-2175.html to po prostu książki o życiu grupy osób w konkretnym momencie w czasie. Opowiadają o ludzkim życiu, problematyce codziennego życia, układach kulturowych, społecznych. Ukazują stosunki międzyludzkie w danym okresie.

Książki obyczajowe cieszą się niesłabnącą popularnością, ponieważ większość ludzi uwielbia czytać o życiu innych. Każda książka zawiera charakterystycznych bohaterów, wielowątkową fabułę oraz ogromne ilości kultury. Czytając proste książki obyczajowe, czytelnik jest w stanie przenieść się w czasie oraz wczuć w sytuację bohaterów, ponieważ nie są one odrealnione od normalnego życia. Dzieje się tak głównie dlatego, że autorzy czerpią inspiracje do pisania tego gatunku właśnie z prawdziwego życia. Czytelnik jest w stanie utożsamić się z postacią z danej książki, dzięki czemu czytanie staje się dla niego ciekawsze. Dodatkowo problematyka typowo społeczno-obyczajowa jest ludziom bardzo blisko. Bohaterowie każdego dnia mierzą się z trudami codziennego życia, poruszają ich czasami drobne i błahe problemy, a czasami są to problemy wielkiej wagi. Kolejnym atutem książek obyczajowych jest fakt, że wszystko to opowiada narrator, który zdaje się wiedzieć wszystko. Dlatego książki obyczajowe są często uznawane za lekki i przyjemny gatunek, ponieważ mają na celu odprężenie czytelnika.

  Najlepsze teksty na zgaszenie - TOP 100 na różne okazje

Jakie książki obyczajowe są warte uwagi?

Polskim przykładem książek obyczajowych są książki Katarzyny Grocholi, np. “Ja Wam pokażę”, gdzie Judyta przechodzi metamorfozę w swoim życiu, a jej zabawne i wzruszające historie przybliżają nas do głównej bohaterki. Fiodor Dostojewski to również autor, który zajmował się pisaniem książek obyczajowych. Jednym z takich przykładów jest książka “Bracia Karamazow”, która opisuje skomplikowane i zawiłe losy rodziny Karamazow. Jednym z przykładów dobrej książki obyczajowej jest “Cień Wiatru” Carlosa Ruzi Zafon, hiszpańskiego pisania. Chociaż to książka, która nosi również ślady dreszczowca czy kryminału, to jej największym elementem jest obyczajowość.

Obrazek domyślny
Redaktor zewnętrzny
Artykuły: 260

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.