kobieta czyta ksiazke

Dlaczego lubimy czytać książki obyczajowe?

Bardzo często ludzie nie mają pojęcia czym jest literatura piękna czy po prostu książki obyczajowe, i zaliczają te pozycje, których nie rozumieją do gatunku książek obyczajowych.

Książka obyczajowa – dla kogo?

Książki obyczajowe to jeden z najważniejszych gatunków realistycznych. Miały one swój początek w okresie pozytywizmu. Głównym założeniem książek obyczajowych jest fakt ukazania społeczeństwa lub grupy osób w określonym czasie i miejscu. Autorzy książek obyczajowych skupiają się przede wszystkim na pokazaniu realnego świata, obecnej kultury, wad i zalet społeczeństwa.

Książki obyczajowe, takie jak np. https://matfel.pl/pol_m_Ksiazki_Literatura-piekna_Obyczajowe-2175.html to po prostu książki o życiu grupy osób w konkretnym momencie w czasie. Opowiadają o ludzkim życiu, problematyce codziennego życia, układach kulturowych, społecznych. Ukazują stosunki międzyludzkie w danym okresie.

Książki obyczajowe cieszą się niesłabnącą popularnością, ponieważ większość ludzi uwielbia czytać o życiu innych. Każda książka zawiera charakterystycznych bohaterów, wielowątkową fabułę oraz ogromne ilości kultury. Czytając proste książki obyczajowe, czytelnik jest w stanie przenieść się w czasie oraz wczuć w sytuację bohaterów, ponieważ nie są one odrealnione od normalnego życia. Dzieje się tak głównie dlatego, że autorzy czerpią inspiracje do pisania tego gatunku właśnie z prawdziwego życia. Czytelnik jest w stanie utożsamić się z postacią z danej książki, dzięki czemu czytanie staje się dla niego ciekawsze. Dodatkowo problematyka typowo społeczno-obyczajowa jest ludziom bardzo blisko. Bohaterowie każdego dnia mierzą się z trudami codziennego życia, poruszają ich czasami drobne i błahe problemy, a czasami są to problemy wielkiej wagi. Kolejnym atutem książek obyczajowych jest fakt, że wszystko to opowiada narrator, który zdaje się wiedzieć wszystko. Dlatego książki obyczajowe są często uznawane za lekki i przyjemny gatunek, ponieważ mają na celu odprężenie czytelnika.

  Kim byłaś w poprzednim wcieleniu? Oto oznaki, które świadczą o tym, że wiesz o swoim poprzednim życiu!

Jakie książki obyczajowe są warte uwagi?

Polskim przykładem książek obyczajowych są książki Katarzyny Grocholi, np. “Ja Wam pokażę”, gdzie Judyta przechodzi metamorfozę w swoim życiu, a jej zabawne i wzruszające historie przybliżają nas do głównej bohaterki. Fiodor Dostojewski to również autor, który zajmował się pisaniem książek obyczajowych. Jednym z takich przykładów jest książka “Bracia Karamazow”, która opisuje skomplikowane i zawiłe losy rodziny Karamazow. Jednym z przykładów dobrej książki obyczajowej jest “Cień Wiatru” Carlosa Ruzi Zafon, hiszpańskiego pisania. Chociaż to książka, która nosi również ślady dreszczowca czy kryminału, to jej największym elementem jest obyczajowość.