Damskie perfumy – jakie rodziny zapachów wyróżniamy?

Świat damskich perfum to kraina pełna emocji, intryg i tajemnic. Każdy z zapachów może być zachwycający, jednak prawdziwie uwiedzie dopiero wtedy, spryskasz się na nim na odpowiednią okazję. Poznaj rodziny zapachów damskich i dowiedz się, w jakich okazjach każda z nich sprawdzi się najlepiej.

Grupy zapachowe perfum damskich

Na początku podkreślmy, że nie mówimy tu o żadnym oficjalnym podziale, ale umownym posegregowaniu zapachów ze względu na to, jakie składniki zapachowe tworzą kompozycję. W świecie damskich perfum możemy wyróżnić sześć grup zapachowych: cytrusową, kwiatową, drzewną, orientalną, paprociową i szyprową.

Damskie zapachy cytrusowe

W tej rodzinie kompozycje bazują na tłoczonych na zimno olejkach eterycznych, pozyskiwanych z cytrusów: mandarynki, cytryny, limonki, grejpfruta, pomarańczy czy bergamotki. Pojawiają się w nich także kwiaty tych owoców. Zapachy są lekkie, świeże i orzeźwiające, dodają energii i pobudzają do działania. Odpowiednie na ciepłe dni i niezobowiązujące okazje.

Kwiatowe perfumy damskie

Tu jak sama nazwa wskazuje, bazujemy na nutach pozyskiwanych z kwiatów. Jest to największa grupa zapachowa pośród damskich perfum. Nuty bazują tutaj najczęściej na takich kwiatach, jak bez, róża, jaśmin, konwalia, fiołek czy narcyz. W zależności od wykorzystanych kwiatów występują tu zapachy bardziej lub mniej słodkie, łagodne i ostrzejsze, zmysłowe i delikatne.

Drzewna rodzina perfum damskich

Tutaj mamy do czynienia z ciepłymi kompozycjami, które bazują na drzewie sandałowym, cedrze, paczuli i drzewie sandałowym. Choć do niedawna grupa drzewna obejmowała głównie zapachy męskie, to ostatnio coraz częściej da się znaleźć również oryginalne perfumy damskie z dominującymi nutami drzewnymi. Charakteryzują się wyrafinowaniem i elegancją.

  Jak pozbyć się przebarwień na twarzy?

Perfumy damskie orientalne

Są to dość ciężkie zapachy o egzotycznym charakterze. Jednocześnie pobudzają zmysłowość i nadają wyjątkowego charakteru. Wyczuwalne są w nich przyprawy, takie jak cynamon, wanilia czy goździki. Pachną także kwiatami, drewnem i piżmem. Są bardzo zmysłowe, kuszące i uwodzicielskie.

Grupa zapachów paprociowych

Nazywa również grupą fougere, co w języku francuskim oznacza właśnie paproć. Tworzone są na bazie lawendy i paproci, a uzupełniane świeże zioła, paczulę, mech dębowy czy kumarynę. Nie jest to typowa grupa perfum damskich, ponieważ często kompozycje z tej rodziny określane są jako unisex. Zapachy paprociowe są zwykle bardzo intrygujące i owiewają nutką tajemniczości.

Zapachy szyprowe

Nazwa tej grupy pochodzi od słowa „Chypre”, które po francusku oznacza Cypr, a zostało zastosowane jak nazwa perfum Francoisa Coty’ego. Pachną bergamotką, różą, paczulą i mchem dębowym. Dodatkowo okraszone są nutami zwierzęcymi, takimi jak piżmo, cybeta i ambra. Są to ciepłe i otulające zapachy, odpowiednie na chłodniejszą porę.

Łatwiej odnajdź „swoje perfumy”

Dzięki tej klasyfikacji łatwiej będzie znaleźć zapach, którego potrzebujesz i w którym z pewnością poczujesz się znakomicie.