kobieta w biurze

Czyste i nawilżone powietrze w biurze – dlaczego to ważne?

Nasza praca jest miejscem, gdzie z reguły spędzamy co najmniej 1/3 naszego codziennego życia. Wiele osób pracuje w nowoczesnych biurowcach, gdzie często zamiast naturalnej wentylacji, używa się klimatyzatorów Latem w klimatyzowanych pomieszczeniach wilgotność spada często poniżej 30%. Ponadto biurowce, w których nie ma zewnętrznej wymiany powietrza, są dobrym środowiskiem dla rozwoju roztoczy, bakterii i innych drobnoustrojów. Dlatego też, jeśli po powrocie z pracy często odczuwamy ból i drapanie w gardle czy bóle głowy, warto pomyśleć o jakości wdychanego powietrza.

Jakość powietrza a efektywność pracy

Oddychanie zanieczyszczonym i suchym powietrzem przekłada się negatywnie przede wszystkim na możliwość skupienia w danej chwili. Ciężko o kreatywność i efektywną pracę, gdy doskwiera nam drapanie w nosie, uporczywy suchy kaszel czy przesuszona skóra. Powietrze, w którym nie ma odpowiedniej wentylacji sprzyja także nagromadzeniu dwutlenku węgla, przez co szybko stajemy się senni.

Optymalnym rozwiązaniem jest zatem mikrowentylacja środowiska pracy (np. w postaci rozszczelnionych okien), wsparta jednocześnie pracą oczyszczaczy powietrza, które będą wyłapywać potencjalnie szkodliwe cząsteczki przedostające się z zewnątrz. W miesiącach zimowych, gdzie zimne powietrze przynosić będzie widoczny spadek wilgotności, dobrze jest wspomagać się również nawilżaczami powietrza.

O tym, jak zanieczyszczone powietrze przekłada się na efektywność pracy czy nauki, mówią choćby badania naukowców z Chin czy Hiszpanii. W badaniach zatytułowanych „Impact of air pollution on labor productivity: Evidence from prison factory data”, zaobserwowano spadek wydajności pracowników fizycznych towarzyszący pogorszeniu jakości powietrza – o ok. 4% przy poziomie zanieczyszczenia większym o 10 jednostek.

Z kolei w Barcelonie przeprowadzono badanie, w którym zaobserwowano, że dzieci uczące się w szkołach położonych przy dużych arteriach komunikacyjnych osiągają gorsze wyniki w nauce na przestrzeni roku (w wyniku codziennego hałasu i zanieczyszczenia powietrza, na które są narażone).

  Jak odświeżyć wnętrze na lato? Poznaj sezonowe dekoracje!

Polecany zestaw do powierzchni biurowej ok. 60-80 m2 –oczyszczacz Klarta Stor 2 + 2 nawilżacze powietrza Klarta Humea WiFi

W przypadku otwartych powierzchni biurowych, polecamy wybrać oczyszczacz powietrza wraz z dwoma nawilżaczami Klarta. Idealnie oczyści i nawilży powietrze, przeciwdziałając tzw. syndromowi chorego budynku. Więcej o zasadności stosowania obydwu urządzeń w artykule:  https://klarta.pl/blog/oczyszczacz-powietrza-z-nawilzaczem/

Klarta Stor 2

Przechodząc do samych urządzeń, oczyszczacze powietrza Klarta wyposażone zostały w moduł Wi-Fi i aplikację mobilną, dzięki czemu możemy wygodnie tworzyć własne reguły pracy, np. intensywne oczyszczanie powietrza w godzinach porannych, przed przyjściem pracowników do biura, a mniej intensywne w trakcie normalnych godzin pracy.

klarta-stor-2

Klarta Stor 2 dysponuje również imponującą wydajnością oczyszczania, sięgającą 600 m3/h, co pozwala stosować sprzęt w otwartych pomieszczeniach o powierzchni do 80 m2. Niskie koszty wymiany filtrów gwarantują tanią eksploatację w ciągu roku.

Klarta Humea WiFi

Nawilżacz powietrza Klarta to bezpieczny i inteligentny nawilżacz typu smart, który również pozwala np. na zdalne uruchamianie i nawilżanie o określonej godzinie (należy jedynie pamiętać, by w urządzeniu znajdowała się woda). Standardowo tez urządzenie wyposażone jest w tryb auto, 4 poziomy prędkości do wyboru oraz kilka poziomów podświetlenia.

nawilzacz-ewaporacyjny-klarta-humea-wifi

Uwalniane do otoczenia wilgotne powietrze, jest jednocześnie oczyszczone z drobnoustrojów znajdujących się w wodzie, a to za sprawą maty ewaporacyjnej, będącej jednocześnie filtrem.

Wydajność nawilżania na poziomie 300 ml/h pozwala spokojnie użytkować nawilżacz w pomieszczeniach do ok. 44 m2. W przypadku większych pomieszczeń, polecamy zakup dwóch urządzeń.