hydrolaty na skore

Czym są hydrolaty i jak działają na skórę?

Woda różana to jeden z popularniejszych hydrolatów stosowanych w kosmetyce. Jakie ma właściwości i jakie inne hydrolaty znajdziemy w produktach do pielęgnacji skóry? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Moc wody kwiatowej

Wiele osób słyszało o wodzie różanej, jednak nie każdy wie, jaki dokładnie produkt kryje się za tą nazwą. Tymczasem woda różana to jeden z rodzaj wody roślinnej (zwanej też wodą kwiatową), która powstaje w procesie pozyskiwania olejku eterycznego z konkretnej rośliny. Podczas destylacji roślin otrzymujemy olejek eteryczny oraz tzw. wodę podestylacyjną, czyli właśnie hydrolat. Wody roślinne, w przeciwieństwie do skoncentrowanych olejków eterycznych mogą być stosowane bezpośrednio na skórę. Charakteryzują się one różnymi właściwościami, w zależności od tego z jakiej rośliny powstał. Dużą popularnością cieszą się naturalne kosmetyki z roślinnymi hydrolatami w składzie (np. produkty marki Phenome – https://cosibella.pl/firm-pol-1619183643-Phenome.html).

Postaw na wodę różaną

Woda różana znana jest przede wszystkich ze swych właściwości oczyszczających i nawilżających. Ten znany naturalny produkt kosmetyczny szeroko stosowany zwłaszcza na Bliskim Wschodzie, powstaje w procesie destylacji wody z płatkami kwiatów róży. Hydrolat różany ma pH zbliżone do naturalnego odczynu skóry. Woda różana ma swoim składzie między innymi witaminy E oraz C, redukujące oznaki starzenia czy też witaminy z grupy B, które przyspieszają regenerację naskórka. Woda różana wykazuje też działanie tonizujące oraz przeciwzapalne, a ponadto nawilża skórę oraz reguluje wydzielanie sebum . Wodę różaną znajdziemy m.in. w piance do mycia skóry wrażliwej oraz w przeciwzmarszczkowym kremie pod oczy marki Phenome.

Inne hydrolaty

Działanie nawilżające wykazuje również hydrolat z aloesu. Woda aloesowa to doskonały naturalny tonik, którym sprawdzi się w codziennej pielęgnacji przesuszonej skóry twarzy. Aloes znany jest ponadto z silnego działania kojącego, łagodzącego podrażnienia skóry oraz przyspieszającego gojenie się ran. Innym ciekawym hydrolatem jest woda cytrynowa, która wykazuje działanie odświeżające, oczyszczające, łagodzące i ściągające. Dodatkowym atutem hydrolatu cytrynowego są jego właściwości delikatnie rozjaśniające cerę. Z kolei woda z zielonej herbaty znana jest ze swoich właściwości łagodzących podrażnienia, redukujących obrzęki oraz zmniejszających wydzielanie sebum. Hydrolat z zielonej herbaty to też dodatkowa dawka witamin A, E oraz C dla Twojej cery. Hydrolat aloesowy, cytrynowy czy też z zielonej herbaty znajdziesz m.in. w żelowej maseczce z witaminą C oraz rozświetlającym kremie pod oczy Phenome.