kobieta czysci kafelki

Czym czyścić fugi? Domowe i chemiczne sposoby na brudne fugi

Płytki są najczęściej wybierane do pomieszczeń, gdzie najbardziej są one narażone na zabrudzenia i wilgoć. Dlatego na ogół kładziemy je na korytarzu, jako terakotę, w kuchni i łazience. Płytki ceramiczne można w prosty sposób umyć, co już nie możemy powiedzieć o samych fugach.

Z biegiem czasu fugi zaczynają przyjmować wszelkie zabrudzenia, pleśnie i grzyby, co wpływa na ich wygląd. Najbardziej widać to na jasnych fugach, które robią się z czasem czarne lub szare. Kiedy myjemy płytki, zwykłe produkty chemiczne do np. mycia podłóg nie wyczyszczą powierzchni fug.

Wtedy musimy sięgnąć po bardziej specjalistyczne środki dostępne na rynku. Zatem gdzie szukać porad na temat takich preparatów ? Warto zajrzeć na stronę Ania radzi. Tam znajdziesz porady, jak wybrać profesjonalny środek do fug.

Jednak zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego preparatu do czyszczenia fug, sprawdź, czy twoje fugi możesz wyczyścić domowymi sposobami. Oto kilka sprawdzonych domowych sposobów na czyszczenie fug.

Domowe sposoby na czyszczenie fug – jak czyścić fugi?

Domowe sposoby doskonale się sprawdzają, o ile nasze fugi czyścimy dość regularnie. A zatem zobacz, jakimi środkami dostępnymi w domu możesz je wyczyścić.

Jak czyścić fugi, aby ich nie uszkodzić ? Do tego możemy użyć miękkiej lub średnio miękkiej szczoteczki do zębów. Dzięki niej łatwo dostaniemy się w szczeliny fugi i nie uszkodzimy jej powierzchni. Pomocne będą też miękkie ściereczki kuchenne.

Ocet do czyszczenia fug

Ocet to uniwersalny środek czyszczący w naszej kuchni. Usuwa on plamy z płytek i nadaje im pierwotnego blasku. Ocet również zmyje osady z wody i pleśnie. Warto jednak używać go rozsądnie, bo zbyt częste jego stosowanie zmatowi powierzchnię płytek. Zatem myjemy płytki i fugi roztworem octu i wody w stosunku 1:1.

  Panele winylowe kontra laminowane. Które wybrać?

Roztwór aplikujemy na fugi i pozostawiamy na 40 minut. Po tym czasie zmywamy ciepłą wodą.

Soda oczyszczona na fugi

Opakowanie sody zmieszaj w 100 ml. Tak przygotowaną pastę nałóż na fugi i pozostaw na ok. 30 minut. Po tym czasie zmyj ją ciepłą wodą.

Środek do czyszczenia toalet

Środek do czyszczenia toalet zawiera w sobie m.in. chlor, substancję żrącą dla naszej skóry. Dlatego przed czyszczeniem zakładamy rękawiczki gumowe. Płyn do toalet 0,5 litra mieszamy w 0,5 litrze  wody.

Można wykonać mniejszą ilość roztworu, stosując się do zasady 1:1. Mikstura z wody i preparatu do mycia toalet świetnie sprawdzi się w łazience, gdzie mamy do czynienia z pleśniami.

Pasta do zębów

Pasta do zębów ma w swoim składzie substancje, które doskonale usuwają brud również z różnych powierzchni, m.in. z fug. Wystarczy stara szczoteczka do zębów i odrobina pasty. Należy aplikować pastę na fugi i pozostawić na około 30 minut. Po tym czasie zmyć ciepłą wodą.

Sok z cytryny na jasne fugi

Roztwór wody z sokiem z cytryny lub kwaskiem cytrynowy świetnie usuwa ślady kamienia, rdzy i suche zabrudzenia.

Jak wyczyścić fugi pod prysznicem?

Wilgotne miejsca w łazience koło wanny i pod prysznicem są najbardziej narażone na rozwój drobnoustrojów typu pleśnie czy grzyby. Preparaty grzybobójcze na długo nie działają. Zatem regularna higiena tych miejsc, ma ogromne znaczenie w zwalczaniu rozwijającej się pleśni i grzybów w łazience. W tym celu przygotowujemy roztwór 2/3 szklanki amoniaku i dwie łyżki sody oczyszczonej.

Wlewamy mieszankę do butelki z atomizerem i spryskujemy fugi. Pozostawiamy tak je na godzinę. Po tym czasie bierzemy szczoteczkę do zębów i usuwamy osady, a całość spłukujemy ciepłą wodą.

Jak wyczyścić fugi w kuchni?

Tłuste plamy i inne zachlapania w kuchni wyczyścisz z fug solą emską i płynem do naczyń. W tym celu sporządzamy miksturę sól emska i płyn do naczyń w proporcji 1:1. Możemy też wykonać roztwór z dwóch łyżek  kwasku cytrynowego i dwóch szklanek ciepłej wody lub zrobić pastę z proszku do pieczenia z niewielką ilością wody.

  Obrazy na płotnie z własnych zdjęć - dlaczego warto je mieć?

Preparat nanosimy na fugi. W tłustych i mocno przybrudzonych miejscach pozostawiamy na 20-30 minut. Następnie szorujemy wszystko szczoteczką do zębów i przemywamy ciepłą wodą. Tłuste zabrudzenia powinny odpuścić.