kobieta w miejscu pracy

Co motywuje do zmiany miejsca pracy?

Psychologia mówi o tym, jak ważna jest wewnętrzna motywacja w procesie samorealizacji, spełniania ambicji. Jednak czasy kiedy ona sama w sobie miała wystarczyć do zadowolenia z pracy, już minęły. Podobnie jak czasy kiedy całe życie zawodowe ludzie wiązali z jednym zakładem pracy.

Specjaliści od HR twierdzą, że zdrowo jest co kilka lat pracę zmieniać. Może więc warto zastanowić się, jakie inne czynniki motywują do pracy i jaki jest w tym udział pracodawcy. Łatwiej będzie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego zmieniamy pracę.

Okoliczności zewnętrzne motywujące do pracy

Odpowiednia motywacja do pracy przekłada się na poziom zaangażowania i sposób wykonywania obowiązków. Nic dziwnego, że każda rozmowa o pracę to też pytanie o nasze motywatory. Wśród tych zewnętrznych są często pieniądze, które mogą być sposobem realizowania swoich pasji. Pieniądze to nie tylko wynagrodzenie, ale również premie czy dodatki funkcyjne stanowiące dowód docenienia. Dla innych motywatorem będzie status społeczny i prestiż, jaki zapewnia pełnienie pewnych wysokich lub specjalistycznych stanowisk. Wiele osób ceni też sobie niezależność w miejscu pracy, która wcale nie musi być wszędzie oczywista. Niezależność dotyczy też naszej sytuacji życiowej. Dla osób ceniących sobie życie rodzinne ważnym czynnikiem jest też możliwość zachowania równowagi między życiem zawodowym i osobistym.

Coś zamiast pieniędzy

Często okazuje się, że mając już stabilność finansową, wcale nie najbardziej doceniamy pieniężne formy uznania, ale benefity, wspólne śniadania raz w tygodniu, dostawę świeżych owoców dla pracowników, imprezy czy wyjazdy integracyjne. One ze strony pracodawcy są wyrazem tego, że myśli o ludziach. Niektórzy pracodawcy idą nawet jeszcze dalej, myśląc o rodzinach swoich pracowników. Bony do kina czy sklepów dziecięcych, świąteczne paczki to niektóre gesty ze strony pracodawcy, które sprawiają, że o firmie mówi się dobrze. Ma to oczywiście na celu budowanie wizerunku firmy, ale przy tym sprawia, że pracownik czuje się zadbany i ważny.

  15 typów kobiet - którym z nich jesteś? Sprawdź!

Dlaczego zmieniamy pracę?

Kiepska atmosfera w pracy zawsze będzie czynnikiem zniechęcającym do pozostania w firmie. Jednak pieniądze czy prestiż, może sprawić, że w niej pozostaniemy. Dla niektórych relacje interpersonalne są jednak na tyle istotne albo nawet wpływające na pracę, że jeżeli są złe, zdecydują się na zmianę pracy nawet przy gorszym wynagrodzeniu. Coraz częściej czynnikiem zniechęcającym do pracy jest brak tzw. work-life balance, czyli właśnie równowagi między pracą a życiem osobistym. Obecne pokolenie wchodzących na rynek pracy młodych kładzie na to duży nacisk.

Praca w nie do końca jasnym wymiarze godzinowym nawet z wynagrodzeniem za nadgodziny już wielu osób nie zadowala. Młodzi ludzie cenią sobie pasje i relacje towarzyskie. Dlatego nie czekają długo z decyzją o zmianie pracy, gdy widzą, że zaczyna ona pochłaniać znacznie więcej czasu, niż zakładali. Brak perspektywy na rozwój zawodowy jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o zmianie pracy. Wiele osób ma pomysł na karierę i jeśli firma nie stwarza możliwości w postaci awansów pionowych czy poziomych, jest to jasny wyznacznik, że czas rozglądać się za czymś nowym. Podobnie brak samodzielności na pełnionym stanowisku dla niektórych osób będzie decydujący w temacie zmiany pracy.