pomiar cisnienia tetnicznego

Co jest potrzebne do pomiaru ciśnienia tętniczego?

Nadciśnienie tętnicze to choroba cywilizacyjna, na którą choruje już co trzeci Polak. Odpowiednio wcześnie wykryta pozwala na uniknięcie bądź znaczne opóźnienie niebezpiecznych konsekwencji. Sprawdź, co jest potrzebne do pomiaru ciśnienia tętniczego i co robić w przypadku, gdy jest ono nieprawidłowe.

Czym jest ciśnienie tętnicze?

Ciśnienie tętnicze określa się, biorąc pod uwagę dwie wartości, ciśnienie skurczowe oraz ciśnienie rozkurczowe. O prawidłowym ciśnieniu można mówić, gdy wynosi ono około 120/80 mmHg. W przypadku gdy jest ono za niskie bądź za wysokie konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia. Zbyt wysokie ciśnienie prowadzić może do wielu niebezpiecznych chorób jak zawał serca natomiast zbyt niskie ciśnienie powoduje złe samopoczucie i prowadzi do licznych zaburzeń ze strony organizmu.

Co jest potrzebne do pomiaru ciśnienia tętniczego i jak robić to prawidłowo

Do mierzenia ciśnienia tętniczego używa się ciśnieniomierza. Warto posiadać go w domu tak, by w przypadku złego samopoczucia móc samemu w prosty sposób skontrolować ciśnienie. Jak prawidłowo zmierzyć ciśnienie? Najprościej zrobić to przy użyciu ciśnieniomierza automatycznego. Specjalny rękaw należy umieścić na ręce, około 2-3 cm powyżej łokcia, a następnie nacisnąć odpowiedni guzik. Na wyświetlaczu pojawi się wówczas wynik. By cały proces przebiegał prawidłowo, należy pamiętać o kilku zasadach.

O czym należy pamiętać podczas mierzenia ciśnienia tętniczego?

Jeśli chcesz, by wynik był miarodajny, pamiętaj o kilku prostych kwestiach. Przede wszystkim pamiętaj o prawidłowej pozycji ciała. Usiądź wygodnie i wyprostuj plecy. Podczas badania nie rozmawiaj i zachowaj ciszę. Pamiętaj również, by pomiaru dokonywać o stałych porach, gdyż tylko wówczas otrzymasz miarodajne wyniki. Nie wykonuj pomiaru po pożyciu kawy bądź alkoholu, gdyż ciśnienie będzie wtedy wyższe. Pamiętaj również, by nie mierzyć ciśnienia zaraz po wysiłku.

  Witaminy dla dorosłych i dzieci, czyli jak przygotować organizm do wiosny?

Co może wpływać na wartość ciśnienia tętniczego?

Czasami otrzymany wynik nie jest miarodajny. Dzieje się tak na przykład, jeśli pomiaru dokonujesz po przyjęciu niektórych leków. To samo może się przydarzyć, jeśli przed pomiarem wypijesz kawę bądź herbatę, które podnoszą ciśnienie tętnicze krwi

Pamiętaj również że wiele codziennych czynności powoduje podwyższenie ciśnienia, między innymi wysiłek fizyczny bądź nadmierne zdenerwowanie. Jeśli chcesz otrzymywać miarodajne wyniki, pomiaru dokonuj zawsze o stałej porze. Warto prowadzić dzienniczek pomiarów, który ułatwi ci kontrolowanie wyników i pozwoli zauważyć wszelkiego rodzaju niepokojące zmiany.

Pomiar ciśnienia tętniczego to najprostsze badanie, które bez problemu można wykonać samemu w domu. Potrzebny jest jedynie ciśnieniomierz, który dostaniesz w każdej aptece. Pamiętaj, by pomiaru dokonywać zawsze o stałej porze i by przestrzegać kilku zasad, dzięki którym otrzymane wyniki będą miarodajne i pozwolą w prosty sposób zaobserwować czy ciśnienie nie jest przypadkiem zbyt niskie bądź też zbyt wysokie.