Ciaza_mnoga_czy_bedziesz_miala_blizniaki

Ciąża mnoga – czy będziesz miała bliźniaki?

Jesteś w ciąży, ale nie znasz jeszcze płci swojego maluszka. Z niecierpliwością czekasz więc na badanie USG, na którym wreszcie zobaczysz upragnione maleństwo… albo maleństwa! Jakie jest prawdopodobieństwo ciąży mnogiej?

Sprawdź, w jaki sposób możesz dowiedzieć się, że będziesz miała bliźniaki. Dowiedz się również, co pomaga w zajściu w ciążę mnogą.

Jaka jest szansa, że urodzisz bliźnięta?

Ciąże bliźniacze https://www.mamazone.pl/ciaza/czy-bedziesz-miala-blizniaki/ nie należą do rzadkości. Co więcej, pojawiają się coraz częściej za sprawą leków wspomagających płodność, stosowanych przez kobiety. Na możliwość rozwinięcia się ciąży mnogiej wpływa również kilka innych czynników.

Najczęstszym czynnikiem przyczyniającym się do rozwinięcia się ciąży bliźniaczej jest terapia hormonalna zwiększająca płodność. Środki pobudzające do pracy jajniki mogą sprawić, że w jednym cyklu zostaną uwolnione dwie lub więcej komórek jajowych gotowych do zapłodnienia. W takim przypadku szansa na poczęcie bliźniąt wzrasta nawet do 20%.

Kolejnym czynnikiem, który może wpłynąć na większe szanse na ciążę mnogą, jest inseminacja. Przed zabiegiem kobieta najczęściej przyjmuje leki hormonalne wspomagające płodność, po których poczęcie bliźniaków jest bardziej prawdopodobne.

Szanse urodzenia dwojga dzieci zwiększa też zapłodnienie pozaustrojowe, np. in vitro. W takiej sytuacji w macicy lekarz umieszcza zazwyczaj kilka zarodków, aby zwiększyć prawdopodobieństwo przeżycia jak największej ich liczby. W takim przypadku ciąża mnoga zdarza się w ok. 20-40% przypadków.

Czynniki dodatkowe

Przedstawione wyżej czynniki zapewniają najwyższe szanse na urodzenie bliźniaków. Jednakże przyczyny podziału zygoty, a w efekcie rozwinięcia się i urodzenia bliźniąt jednojajowych, nie są do końca znane. Wiadomo jednak, co może przyczyniać się do większych szans na poczęcie bliźniąt dwujajowych.

Najważniejszym czynnikiem w tym przypadku jest czynnik genetyczny. W rodzinach, w których rodziły się bliźnięta zwiększają się szanse na ciążę mnogą – wynoszą one nawet 1 do 60. Co istotne, skłonność do mnogich ciąż jest najprawdopodobniej dziedziczona przez kobiety. Jeśli zatem w rodzinie Twojego partnera występowały bliźnięta, nie ma to znaczenia dla prawdopodobieństwa urodzenia przez Ciebie bliźniaków.

  Masz dzieci? Zainteresuj się pakietem medycznym dla rodziny

Co ciekawe, bliźnięta rodzą też częściej kobiety między 30. a 40. rokiem życia. Szansa ta wrasta po ukończeniu 35 lat. Dzieje się tak dlatego, ponieważ w tym czasie w organizmie kobiety zaczyna wzrastać poziom hormonu FSH, który stymuluje dojrzewanie pęcherzyków w jajnikach i może prowadzić dzięki temu do uwalniania kilku komórek jajowych w jednym cyklu.

Szansę na urodzenie bliźniaków zwiększa też liczba ciąż przebytych przez kobietę. Im więcej razy ona rodziła, tym większe jest prawdopodobieństwo poczęcia bliźniaków. Podobnie przedstawia się kwestia ciąży mnogiej występującej w przeszłości. Jeśli kobieta urodziła już bliźnięta w przeszłości, to istnieje duża szansa, że kolejna ciąża również będzie mnoga.