kobieta w kozakach

Buty dopasowane do sylwetki – jak wybrać idealną parę?

Botki damskie na platformie, na słupku, a może płaskie – jakie będą odpowiednie dla Ciebie? W każdych butach możesz prezentować się wyśmienicie, pod warunkiem, że będzie to obuwie odpowiednio dopasowane do Twojej figury. Jakie buty wybrać? W tym artykule znajdziesz garść wskazówek.

Buty dla klepsydry

Kobiety o figurze klepsydry mają wcięcie w talii, szersze biodra i proporcjonalne do nich ramiona. Klepsydry nie potrzebują równoważenia proporcji sylwetki obuwiem, bowiem figura ta jest bardzo proporcjonalna. Z tej przyczyny można pokusić się o stwierdzenie, że będą im pasowały niemal dowolne fasony obuwia. A jak jest w rzeczywistości?

Jeśli masz sylwetkę klepsydry, możesz zdecydować się na założenie zarówno płaskich balerin, jak i butów na wyższym obcasie. Dobrze będą się na Tobie prezentowały botki damskie na platformie, szpilki czy muszkieterki. Jeśli chodzi o kolorystykę, to dobrym wyborem jest obuwie w jasnych kolorach.

Obuwie dla kobiet o figurze kolumny

Panie z figurą tzw. kolumny (prostokąta) wyróżniają się proporcjonalnymi kształtami. Biodra i ramiona są proporcjonalne, jednakże wcięcie w talii jest mniejsze niż w przypadku klepsydry. Mniejsze są też krągłości ciała: pośladków, biustu i bioder.

W tym przypadku także nie ma potrzeby równoważenia proporcji ciała przy pomocy obuwia. Zwróć jednak uwagę na to, że zbyt masywne buty mogą nadmiernie obciążać szczupłe nogi, co zaburza proporcje sylwetki. Dlatego najlepszym wyborem dla kolumny są lekkie kozaki, botki, mokasyny, baleriny i sneakersy.

Figura gruszki – jakie buty?

Kobiety o figurze gruszki mają optycznie masywniejszy i cięższy dół – nogi i biodra – niż górne części ciała. Biust i ramiona są drobniejsze, a talia krótsza. Dlatego obuwie wybierane przez panie o tym typie sylwetki powinno ją równoważyć. Obuwie nie może dodatkowo obciążać wizualnie dołu.

  5 najczęściej popełnianych błędów przy wyborze skarpet

Najlepszym wyborem, jeśli chodzi o obuwie, są modele o prostej formie. Jeśli jesteś posiadaczką takiej figury, unikaj wielu zdobień, a także modeli, które optycznie obciążają i skracają nogi. Bardzo dobrym wyborem są buty na obcasie, zwłaszcza z odkrytą w całości lub części stopą. Jeśli decydujesz się na kozaki, postaw na modele sięgające do kolan.

Jakie buty dla jabłka?

U posiadaczek figury typu jabłko ciężar optyczny jest skupiony na brzuchu i talii. Jednocześnie osoby te zwykle mają długie i szczupłe nogi. Ich sylwetkę można opisać jako O. Ważne jest zatem zrównoważenie proporcji poprzez odciągnięcie uwagi od górnej części sylwetki. Warto zatem postawić na buty charakterystyczne, które skupią uwagę na stopach i nogach. Mogą to być np. mocno zdobione szpilki, botki, buty na platformie (np. botki damskie na platformie) czy też wysoko wiązane sandały.

Figura w kształcie rożka

Figura w kształcie rożka charakteryzuje się szerokimi ramionami i wąskimi biodrami. Stanowi ona odwrotność figury gruszki. Osoby o tej sylwetce powinny zadbać o odciążenie ramion. Jeśli chodzi o obuwie, to dobrym wyborem są cięższe modele, bogato zdobione, a nawet nieco ekscentryczne.